Nosorožci ze Dvora letí do Afriky

Dvůr Králové nad Labem / Praha - V královédvorské zoo se po několika měsících příprav rozloučili se čtyřmi severními bílými nosorožci, kteří se dnes vydali na cestu do Afriky. Večer odletěla zvířata z Prahy do Nairobi. Transport je pokusem o záchranu tohoto kriticky ohroženého druhu. V zajetí se totiž špatně rozmnožuje, odborníci ale doufají, že ve volné přírodě by se mohlo samicím podařit zabřeznout.

Dvě samice a dva samci se dnes z královédvorské zoo vydali na dlouhou cestu. Nejprve je dva kamiony přepravily na letiště v Ruzyni, kde je navečer naložili do letadla. Večer pak odletěli do Nairobi. Zvířata dostala ještě v zoo nepatrnou dávku sedativ, aby byla během cesty klidná. Podle ošetřovatelů snášejí cestu dobře.

Přepravu ovšem komplikovaly mrazy. Ráno bylo ve Dvoře Králové minus deset stupňů. V Africe přitom zvířata čekají ranní teploty kolem plus deseti, denní do dvaceti stupňů. Objevily se obavy, že by mohl teplotní přechod nosorožcům ublížit. 


Ošetřovatelé si s tím ale poradili. Přepravní boxy halila plachta. „Navrchu je speciální plachta a to zvíře si takzvaně topí samo. Máme tam teploměr, momentálně je v bedně patnáct stupňů,“ říká organizátor převozu Zdeněk Bárta.

Veterinář Jiří Váhala navíc dodává, že nosorožci jsou na přechod z nízkých do vyšších teplot zvyklí. V zimě jsou běžně venku ve výběhu, když je pod nulou. Přitom uvnitř v pavilonu, kam se vracejí, je i přes dvacet stupňů.

V Africe by měli nosorožci přistát v Nairobi zítra ráno a poté je čeká stopadesátikilometrová cesta do rezervace Ol Pejeta. Celá cesta by neměla trvat déle než 26 hodin. Konvoj s nosorožci budou doprovázet strážci, kteří pak budou nosorožce hlídat i v rezervaci.

Projekt návratu zvířat do volné přírody kritizuje veřejnost i sdružení Safari Archa 2007, které považuje za lepší řešení rozmnožit nosorožce asistovanou reprodukcí. Zoologové naopak věří tomu, že hormonální hladina samic by se mohla v Africe dostat k normálu a mohly by tam zabřeznout. Odchov v zajetí se za posledních devět let nezdařil. Pokud se v Africe narodí mláďata, první bude patřit zoo, druhé rezervaci.

Severní bílí nosorožci…

0

…jsou kriticky ohroženým druhem. Pokud odborníci nenajdou do konce příštího roku volně žijící jedince, bude druh prohlášen za vyhynulý.

V zajetí žije kromě šesti dvorských nosorožců ještě samec a samice v americkém San Diegu.

Dvorská zoo vybrala na cestu osmatřicetiletého samce Súdána, devětadvacetiletého samce Suni, dvacetiletou samici Nájin a devítiletou Fatu. Súdán se jako jediný narodil ve volné přírodě, ostatní nosorožce se podařilo odchovat ve dvorské zoo.