Díky šablonám by na evropské dotace měly dosáhnout i malé školy

Praha – Ministerstvo školství chce rozdělit 4,5 miliardy korun z evropských strukturálních fondů jednoduše a bez zbytečného papírování. Šanci ucházet se o tyto peníze dostane každá mimopražská základní škola. Pro menší školy to totiž dříve pro složitost žádostí bylo prakticky nemožné. Nyní budou mít k dispozici šablony formulářů, které umožní snadný přístup k dotacím i pro malé školy.

Jihlavská základní škola Evžena Rošického zkusila o evropské peníze požádat dvakrát. Ani jednou neuspěla. „Jednou to byl formální nedostatek, kdy nám neseděly některé položky, a v tom druhém případě šlo o celkové hodnocení projektu, kdy jsme neprošli o pouhá dvě procenta,“ vypráví ředitel školy František Svoboda.

Připravit a napsat projekt je tak složité, že hlavně pro malé školy jsou evropské peníze prakticky nedostupné.

„Na tyhle projekty musí být tým lidí, kteří takový projekt zpracují,“ říká ředitel ZŠ Tererovo náměstí v Olomouci. A právě to chce ministerstvo školství odstranit. Čtyři a půl miliardy korun by si měly školy rozdělit pomocí takzvaných šablon, předem připravených projektů, do nichž by jednoduše doplnily jen základní údaje. Peníze mají jít tam, kde má české školství slabiny.

První peníze již v polovině roku 2010

Každá škola může dostat 300 000 a ještě 4230 korun na každého žáka. Ředitelé budou mít volnou ruku, jestli peníze použijí třeba na dělené hodiny, pomůcky, nové počítače, nebo na mzdy učitelů.

„Nás skutečně nebude zajímat, jak ten ředitel naloží s těmi prostředky, nás bude zajímat jestli splnit to, co v tom projektu slíbil,“ potvrzuje vrchní ředitel sekce řízení Operačních programů EU MŠMT Jan Vitula.

Nic víc ministerstvo kontrolovat nebude. Projekt se má rozeběhnout zhruba v březnu, čeká se, až poslanci schválí novelu zákona o rozpočtových pravidlech. První peníze by mohly školy dostat v polovině příštího roku, tak aby je mohly využít v následujícím školním roce.