Starostové: Škody po řádění radikálů by měli platit svolavatelé akcí

Praha – Starostové obcí požadují zpřísnění shromažďovacího zákona. Chtějí, aby města měla možnost rizikové akce snadněji zakázat a aby organizátoři platili případné škody a nasazení bezpečnostních sil. Ministr vnitra Martin Pecina se starosty souhlasí, upozorňuje ale na to, že taková změna zákona by mohla narazit u Ústavního soudu.

Po řádění radikálů 17. listopadu v Litvínově zůstaly škody za stovky tisíc korun. Další miliony stálo nasazení policie a bezpečnostní opatření. Za rozbitá auta, zídky nebo vstupní dveře ale občanům muselo zaplatit město, a to se starostům nelíbí. „Samosprávy potřebují větší legislativní podporu, starostové v tuto chvíli nemají vůbec žádné právo,“ řekl ČT primátor Ústí nad Labem Jan Kubata (ODS). 

Starostové chtějí navíc do zákona prosadit i takzvaný institut důvodné obavy, který by umožnil radnicím zakázat akce těch organizací a lidí, se kterými byly už dříve problémy. Podle Kubaty jde o velmi zajímavý institut, který by opravdu mohl sloužit k omezení pravicového radikalismu. „Pokud se ale dobře vydiskutuje,“ dodal. Zákaz by se pak pravděpodobně dotkl řady ultrapravicových hnutí, jako jsou například Autonomní nacionalisté nebo Dělnická strana.

Martin Pecina:

„Obávám se, že to může narážet na základní lidská práva, na právo shromažďovací, na základní ústavní principy, takže nám takový návrh nemusí projít.“


Pecina sice dává starostům za pravdu, změna zákona ale podle něj nebude jednoduchá: „Nejsem si jistý, jestli takovou úpravu budeme schopni definovat tak, aby byla průchodná nejen Parlamentem, ale aby byla i ústavně v pořádku, aby nám ji nezrušil Ústavní soud.“ Ministr ale přesto novelu připraví, projednat by ji podle něj ale měla až nová vláda.