Jméno nového kardinála Vatikán možná oznámí 6. ledna

Praha – Na jméno nového pražského arcibiskupa a kardinála, který ve funkci po téměř devatenácti letech nahradí Miloslava Vlka, čeká Česká republika už od léta. Vatikán ale mlčel i během návštěvy papeže. Mezi českými katolíky se nyní nejčastěji mluví o šestém lednu, kdy se slaví důležitý církevní svátek Tří králů. Právě během takových svátků totiž obvykle Vatikán výměny oznamuje. V lednové datum věří i sám kardinál Vlk.

Mezi hlavními kandidáty na pražského arcibiskupa se nejčastěji objevuje litoměřický biskup Jan Baxant, který podle šéfredaktora Revue Univerzum Josefa Beránka dobře vychází s konzervativnější linií českých katolíků. Podle Baxanta je ale otázka výběru kandidátů v plné kompetenci apoštolského nuncia: „Jestliže se na veřejnosti objevují nějaká jména, jedná se nepochybně o dílo spekulativní tvořivosti.“

Vlk: Když je někomu 78 let, tak se určitě do důchodu těší

Často zmiňované je i jméno královéhradeckého biskupa Dominika Duky nebo hlavy moravských katolíků arcibiskupa Jana Graubnera. Oba ale pokorně říkají, že po funkci příliš netouží. Duka podle svých slov především kvůli věku, Graubner pak kvůli povinnostem k moravským věřícím. Mluví se ale i o biskupu Václavu Malém nebo armádním kaplanovi Tomáši Holubovi.


Pražský arcibiskup Miloslav Vlk patří k deseti nejdéle sloužícím představitelům této diecéze. Sám tvrdí, že na politicko-církevní rovině toho za dobu svého působení mnoho nedokázal. Ostatní ale oceňují především jeho každodenní práci s věřícími. Z funkce chtěl odstoupit už před dvěma lety, ve věku, kdy odchází většina katolických biskupů. Papež Benedikt XVI. ale tehdy jeho rezignaci nepřijal a mandát mu o dva roky prodloužil. Je považován za vůdčí osobnost liberálního křídla české římskokatolické církve.