Na adventním věnci hoří poslední svíčka, nákupní šílenství vrcholí

Praha – Dnes je čtvrtá adventní neděle, říká se jí zlatá. Na adventním věnci se dnes rozsvítí poslední svíčka. Je to čas rozjímání, adventních koncertů a trhů, ale také nákupního šílenství. Obchodníci čekají největší nápor zákazníků. Už minulý víkend hlásili poprvé v letošním předvánočním čase vyšší tržby než za stejnou dobu v loňském roce. Lidé nejčastěji kupují hračky, oblečení a elektroniku. Podle obchodníků se zvedly tržby i za luxusní a drahé jídlo i alkohol.

Pro křesťany zažehnutí poslední svíce na adventních věncích znamená vrchol předvánočních příprav. Na čtvrtou neděli adventní oblékají kněží fialová roucha a vítají všechny ty, kteří hledají pokoj a soustředění. „Pro nás křesťany je to upomínka, abychom ty poslední dny neutopili jen v úklidu bytu, ale také v úklidu v naší duši,“ připomíná kněz Tomáš Halík, prezident České křesťanské akademie. 

Advent by měl být také obdobím naděje a těšení. Je dobou očekávání příchodu Spasitele lidí, Ježíše Krista, přípravou na oslavu jeho narození v lidském těle.

Obchodníci ale pojímají konec adventu ve zcela jiném duchu. Obchody zůstanou i dnes dlouho otevřené, aby mohli zákazníci nakoupit dárky. Tržby by měly být nadprůměrné, letos totiž na Vánoce Češi hodně šetřili a teď hodlají úspory utratit.