Fischer: Nejsem žádné pimprle

Praha – Premiér Jan Fischer po schváleném rozpočtu sněmovnou, který neodpovídá původní vládní představě, se přesto necítí jako loutka politických stran. Řekl to dnes v Otázkách Václava Moravce. Podle něj teď čeká kabinet do voleb ještě složité období. Prioritou vlády bude dovést zemi v klidu k řádným parlamentním volbám. Premiér chce také zlepšit čerpání evropských peněz, vláda bude usilovat o zavedení balíčku protikorupčních opatření.

„Necítím se nesvobodný,“ řekl dnes v Otázkách Václava Moravce český premiér Jan Fischer, jehož úřednická vláda vzešla v červnu z politické dohody. „Necítím se jako něčí pimprle, něčí loutka. Nemám tyto pocity, jakkoliv je to často s politiky složité, to nezastírám. Také nezastírám, že pár měsíců, které vláda čeká, budou složitější, než byl ten první mandát,“ prohlásil Fischer.  

Priority Fischerovy vlády v následujícím období

  1. dovést zemi k volbám
  2. zavést protikorupční opatření
  3. zlepšit čerpání evropských peněz

Vláda teď v následujícím období bude usilovat o to, aby zemi v klidu dovedla k řádnému termínu voleb. Za těch pár měsíců chce také kabinet stihnout prosadit balíček protikorupčních opatření. „Korupce v této zemi je něco, co populaci nesmírně frustruje,“ uvedl Fischer. Vláda proto chystá řadu exekutivních a legislativních opatření, která by měla korupci v Česku vymýtit.

Protikorupční strategie by měla obsahovat návrhy zákonů o policejních odposleších a trestní odpovědnosti firem. Fischer ovšem připustil, že schvalování takových opatření nepůjde zřejmě tak hladce: „Dovedu si představit, že by mohl (balíček) spadnout pod stůl, jakkoli tomu budu nerad. Uděláme všechno pro to, aby nespadl. Bude už pak ale záležet na vůli poslanců, k čemu se rozhodnou.“

Fischer také není úplně spokojen s tím, jak se čerpají evropské peníze ze strukturálních fondů. Cílem vlády je proto zlepšit koordinaci čerpání dotací. Kabinet do voleb vypracuje analýzu, na jejímž základě by se mělo čerpání peněz z Evropské unie zefektivnět.