Pecina: Prostředí pro šetření korupce je stále horší a horší

Praha – V mezinárodním žebříčku míry korupce se Česká republika neustále propadá. Fischerova vláda si proto dala boj proti korupci do svého programového prohlášení a ministr vnitra Martin Pecina připravil protikorupční balíček, který by měl podle něj přivést Českou republiku ke standardům běžným v evropských zemích. Podle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké už máme za sebou několik takových opatření, doposud ale všechna selhala. Pecina chce spolu s Veseckou také nechat prověřit některé sporné kauzy, u kterých se policistům nelíbila práce státních zástupců. Patří mezi ně například údajná švýcarská konta vlivného podnikatele Romana Janouška nebo kauza poslance Petra Wolfa.

Pecinův protikorupční balíček by měl například zavést institut korunního svědka nebo institut protikorupčního agenta. Není ale jisté, zda se ho povede do voleb ve sněmovně prosadit. Pecina proto doufá, že se ho podaří projednat ve zrychleném řízení, aby mohl začít platit co nejdříve. Ministr ale zároveň upozornil, že prostředí pro šetření korupce je u nás stále obtížnější: „Fatálním nástrojem pro praní špinavých peněz je i anonymita vlastníků firem. Nemáme žádný nástroj, jak zjistit, kdo za takovými firmami stojí.“ Podle Peciny by tento problém mohla vyřešit legislativní změna zákona, který už leží v Poslanecké sněmovně.

Martin Pecina: „Dva nebo tři roky se zde dělá vše proto, aby policie neměla v ruce nástroje a aby to prostředí bylo horší a horší.“

Renata Vesecká: „Za svoji praxi se setkávám s již několikátou protikorupční strategií, ale jak je vidět, doposud všechny selhávají.“

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Od 1.1. 2010 například vstupuje v platnost nový trestní zákoník, který bere policii mimo jiné možnost nasazovat odposlechy na jakýkoliv trestný čin, který se týká korupce. Hranici trestných činů, kdy je možné odposlechy a další úkony nasazovat, totiž zákon posunul z osmi na deset let. „Korupce, světe div se, má horní hranici osm let,“ dodal Pecina. Podle Vesecké se ale tato sazba nevztahuje na stíhání trestných činů, ke kterým je ČR zavázaná mezinárodními smlouvami, kam patří i korupce. Při vyšetřování pak podle ní selhává především špatně nastavená legislativa a neprůhlednost zakázek. „Pokud podáme trestní oznámení týkající se veřejných zakázek, tak je v drtivé většině případů odloženo,“ dodal ředitel české pobočky TI David Ondráčka.

V letošním hodnocení nevládní organizace Transparency International se ze 180 zemí světa Česko propadlo z 45. na 52. místo. Jako jedna z příčin nárůstu korupce se považuje silné propojení politiky a byznysu. Česká pobočka TI vedle lobbingu dlouhodobě kritizuje i politizaci veřejného sektoru, která se podle organizace projevuje mimo jiné vysáváním polostátních firem, jako jsou Lesy ČR, České dráhy nebo ČEZ. „Nefunguje u nás vyšetřování korupce a finanční kriminality. Justice je silně rozkolísaná,“ domnívá se Ondráčka, podle kterého chybí i politická vůle, která by dokázala dovést protikorupční opatření do konce. Zároveň patříme mezi jeden ze tří států EU, který dosud neratifikoval konvenci OSN proti korupci.

Ondráčka se domnívá, že mezi nejzranitelnější prostředí pro korupci patří veřejné zakázky. Všechny podle něj mají společnou podivně vnímanou otázku průhlednosti: „Něco se zveřejní na webu, ale už se nedozvíte, kdo je členem komise, kdo rozhoduje. Když chcete zpětně dohledat, jak kdo například hlasoval v komisi, jde obvykle o utajovanou inforamci, o kterou se musíte s úřadem takřka soudit.“ Pecina chce proto v lednu předložit nařízení vlády, podle kterého by členové komisí u zakázek nad 500 milionů korun museli mít prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ): „Budou to lidé, kteří někde museli doložit, jaký mají majetek. NBÚ hlídá i to, zda nemají podezřelé pohyby na účtech.“      

Pecina: Do konce roku chci mít na stole seznam „podivných“ kauz

Své zkušenosti s touto oblastí má i majitel a předseda představenstva Unicorn Vladimír Kovář, který nedávno upozornil na možnou korupci při zakázce pro Český statistický úřad. Vyšetřování se podle něj zatím příliš nepohnulo: „Přišli za mnou dva pánové od policie a to je zatím asi tak všechno.“ Ve studiu předložil ofotografované stránky nabídky vítězné firmy Hewlett-Packard, které mu prý někdo poslal mailem. Ze snímků lze prý vyčíst, že byly zhotoveny téměř dva týdny poté, kdy firma svou nabídku odevzdala. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na žádost ČSÚ zahájil tento týden správní řízení, v jehož rámci přezkoumá i kroky související se zakázkou. Její neprůhlednost připustila i Vesecká.