Zloději a kapsáři mají žně, kradou hlavně levnější věci

Praha – Před Vánoci nastávají každoroční žně kapsářů a zlodějů. Podle odborníků navíc letos sehrála svou významnou roli i ekonomická krize. Policie je proto v pohotovosti a například v hlavním městě rozjela bezpečnostní akci „Vánoce“. Podle studie britského Centra pro obchodní průzkum, které se zaměřilo na 21 zemí EU, Češi kradou nejvíc v Evropě. Ročně se tak v českých obchodech ztratí skoro jeden a půl procenta obratu. Až třetinu krádeží mají přitom na svědomí vlastní zaměstnanci.  

Pouliční trhy a obchody plné lidí, jsou pro kapsáře rájem. Mezi zaplněnými regály jdou ale spíš po levnějších věcech. Nejčastěji také mizí z obchodů zboží, které se dá jednoduše přenést přes pokladny. „Pachatelé jsou většinou chytří a kradou obvykle zboží do pěti tisíc korun. Drtivá většina případů je pak řešena v blokovém řízení jako přestupek,“ řekla ČT mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Zaměstnanci se někdy se zloději dohodnou

Někdy ale dochází i k případům, kdy jsou zaměstnanci s pachateli dohodnutí: „Pachatel dělá, že nakupuje zboží, ale není mu pak markováno.“ Obchodní řetězce, ale i menší živnostníci proto před Vánoci zpřísňují bezpečnostní opatření. “Před nákupními centry zintenzivňujeme dohled především ze strany policistů pořádkové služby," potvrdil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Dopadnout kapsáře není vždy jednoduché, nedávno ale policie slavila v Praze úspěch, když zatkla gang rumunských kapsářů, kteří kradli hlavně na poštách a v jejich okolí. „Za oběti si nejčastěji vybírali seniory, kteří si právě na těchto poštovních úřadech vybrali například dávky důchodového zajištění,“ dodal Hulan.