Řízení bez průkazu bude od ledna jen přestupek

Praha – Řízení bez řidičského průkazu je sice trestný čin, od začátku příštího roku už tomu ale tak nebude. Novela trestního zákona, která v lednu začne platit, bude tento skutek považovat pouze za přestupek. Soudci, ministerstvo dopravy i policie změnu od začátku ostře kritizují. Ministerstvo spravedlnosti se ale hájí tím, že soudy byly vyřizováním podobných případů příliš zatíženy. K vyjmutí paragrafu došlo na podnět Legislativní rady vlády. Bez řidičského průkazu nejčastěji usedají za volant mladí lidé od 18 do 25 let.

Řidičů bez „řidičáku“ je relativně málo – jenom několik tisíc z 6,3 milionů českých držitelů tohoto oprávnění. Podle ministerstva dopravy jde ale o mimořádně nebezpečný čin. „Ministerstvo dopravy bylo razantně proti, rozporovalo to. Tvrdíme, že člověk, který neprošel výukou v autoškole, není řidičem, nezná ovládání vozidla, nezná pravidla silničního provozu,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Padesátitisícová pokuta nebo zákaz řízení až na dva roky

Podobný názor mají i policisté, kteří ale navrhovali, aby za zločince byli považováni pouze lidé, kteří řidičský průkaz nikdy nevlastnili. Změna se nelíbí ani soudcům, kteří se bojí, že jim kvůli změně naopak práce přibude. Například jenom v Kladně bude třeba znovu otevřít a přezkoumat asi třetinu případů. „Bude nutno tresty zkracovat, případně rozhodovat o tom, že se nevykonají,“ upozornil už dříve kladenský soudce Ladislav Koudelka.

0

Podle ministerstva spravedlnosti je ale kategorie přestupků dostatečná, protože hříšníka trestá bodový systém sedmi body. Podle oficiální statistiky ale ze všech dosud v Česku vybodovaných řidičů v Česku skoro čtvrtina nikdy nevlastnila řidičský průkaz, a proto jim následně správní úřady ani neměly co vzít. Nově by je takové případy měla odradit alespoň vysoká pokuta.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke:

„Sice to bude přestupek, ale ty represe tam jsou poměrně vysoké, protože se ukládá pokuta v rozmezí 25 až 50 tisíc korun.“

V celé republice za letošní půlrok skončilo před soudem více než devět tisíc řidičů, kteří neměli potřebné doklady. Někteří dostali podmínku, jiní obecně prospěšné práce. Po změně zákona jim hrozí až padesátitisícová pokuta a zákaz řízení až na dva roky, při opakovaném prohřešku i trest vězení.