Kovářová: Prozkoumám smlouvy ministerstva s kanceláří exministra Němce

Praha - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová prověří smlouvy na právní služby, které s jejím resortem uzavřela advokátní kancelář bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce, totéž zřejmě uloží vězeňské službě. Kovářová tak reagovala na sobotní informace, že kancelář Němec, Bláha, Navrátilová chce od vězeňské služby za listopad 750.000 korun za právní rady. Miliony korun by měla kancelář rovněž inkasovat za zakázky, které uzavřela s institucemi, kde měl exministr vliv. Píše o tom dnešní vydání Mladé Fronty Dnes.

„Tuto konkrétní smlouvu si nechám předložit a prozkoumám ji,“ řekla Kovářová a dodala, že ministerstvo nechává prověřit všechny podobné smlouvy, a ty, které nejsou pro úřad výhodné, vypoví.

Němcova kancelář má údajně milionové zakázky od řady úřadů a institucí, které politik řídil nebo na které měl vliv. Státní instituce totiž podepsaly za Němcova působení nebo těsně po jeho odchodu smlouvu na právní služby s advokátem Jaromírem Bláhou. A právě s ním bývalý ministr spravedlnosti založil společnou advokátní kancelář.

Tři čtvrtě milionu korun za měsíc práce

Ministryně Kovářová se zaměří především na prověření spolupráce kanceláře a vězeňské služby. Němcovi advokáti ji zastupují mimo jiné ve sporu s firmou Microsoft týkající se Vězeňského informačního systému (VIS). Ředitele služby Luďka Kulu Němec jako ministr jmenoval v roce 2005 do funkce a rovněž se prý oba muži dobře znají.

Němec střet zájmů odmítá, přesto jeho společnost požaduje tři čtvrtě milionu korun za právní služby poskytnuté v listopadu. Takový postup sice není příliš etický, avšak je legální. Zákon o střetu zájmů totiž zakazuje ministrům podnikat, ale nijak je neomezuje v tom, co mohou dělat, když veřejnou funkci opustí.