Vláda projedná návrh na regulaci hazardu

Praha - Vláda se bude zabývat pražským návrhem změny zákona o loteriích. Hlavnímu městu vadí, že obce nemohou regulovat takzvané videoloterijní terminály. Na rozdíl od klasických výherních automatů je povoluje ministerstvo financí a město je nemůže zakázat. Již dříve vlastní úpravu novely zákona předložili lidovci, sociální demokraté i skupina senátorů. Komplexní novelu slibuje také samotná vláda. Fischerův kabinet dnes rovněž hodlá rozhodnout o změně zákona, který reguluje činnost ratingových agentur. Dále bude na programu otázka snižování platů hasičů a policistů.

Omezí se provoz videoterminálů?

Zastupitelům hlavního města se vliv výherních automatů na město nelíbí, a proto schválili vyhlášku, která omezuje jejich provoz. Přístroje nesmějí být například v objektech vlastněných městem, blízko škol nebo v historicky hodnotných lokalitách s turistickým ruchem. Provozovatelům automatů magistrát také určil přesná pravidla, za kterých mohou přístroje mít. Například musí odstranit světelnou reklamu z výloh a z domů, v nichž se nacházejí.

Video Před polednem o hazardu
video

Před polednem o hazardu

Přestože videoloterijní terminály vypadají stejně jako běžné výherní automaty, stejná pravidla se na ně nevztahují, rozhodovat o nich smí dokonce pouze ministerstvo financí. Pražská novela zákona staví terminály na stejnou úroveň jako klasické automaty. Jejich povolování by tak po novele měla ve své kompetenci města, ale i obce, a tudíž by mohly přijmout vyhlášku podobné té pražské o automatech.

Ratingové agentury budou pod dozorem

Vedle omezení hazardu se na vládní schůzi bude také řešit novela, ktera mění některé zákony v souvislosti s novou regulací ratingových agentur. Nová pravidla začala v EU platit 7. prosince. Ratingové agentury se musí nově v Česku registrovat, řídit se závaznými pravidly pro vydávání ratingu a podléhají dozoru České národní banky.

Platy hasičů a policistů možná neklesnou

Ministerstvo vnitra původně navrhovalo, že se sníží mzdy policistů a hasičů o 5,5 procenta. Během projednávání rozpočtu ve sněmovně ale poslanci objem dostupných prostředků zvýšili. Pokud se na tom tedy dnes kabinet shodne, je možné, že hasiči a policisté budou brát stále stejně peněz. Kvůli snižování platů demonstrovaly odborové organizace policistů i hasičů 10. prosince.

Herna v Praze
Herna v Praze
Více fotek
  • Herna v Praze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1155/115425.jpg
  • Protesty proti snižování platů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1291/129087.jpg