Na silnicích leží sníh, přes noc místy napadl další

Praha – Ze zasněženého víkendu se Česko probudilo do bílého pondělí. Sníh tak leží i na řadě silnic nižších tříd, na některých místech přes noc připadla i nová vrstva. Státní silnice I. tříd a dálnice jsou vesměs prosolené a suché, místy na nich mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu. Na vysočinském úseku dálnice D1 leží sněhová kaše místy v odstavném pruhu, někde jsou její zbytky i v levém pruhu. Teploty se pohybují většinou mezi -5 a -10 stupni Celsia, na horách je až k -20. Zejména v Jihočeském a Ústeckém kraji může komplikovat cestu také vítr.

Sněhové srážky komplikují cestování na Vysočině, zejména na Žďársku, kde je kvůli sněhu také snížená viditelnost. Na Jihlavsku, Pelhřimovsku a Třebíčsku leží na silnicích I. tříd zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Ujetá vrstva sněhu pokrytá posypem leží na většině silnic vlastněných krajem. Od pátku je na silnici II/602, která vede souběžně s dálnicí D1, možný vjezd pouze se zimní výbavou.

Ve středních Čechách by měli být řidiči opatrní především na Rakovnicku na silnicích II. a III. třídy a také na Příbramsku, kde leží vrstva nového sněhu. Přes noc nasněžilo také v Jihočeském kraji, na Churáňově ho leží až 23 centimetrů, na severozápadě regionu asi čtyři centimetry. Až do úterý musí řidiči počítat se zvířeným sněhem, místy se sněhovými jazyky a závějemi.

Až dva centimetry sněhu napadly v noci v Karlovarském kraji. Na většině silnic se ale podařilo vrstvu prosolit a sníh rozbředá. Silničáři ovšem varují před námrazou na vozovkách. Podobné potíže mohou potkat řidiče také v sousedním Plzeňském kraji. Na Domažlicku a v okolí Železné Rudy se na silnicích II. a III. třídy tvoří sněhové jazyky.

V Ústeckém kraji varují silničáři před silným větrem a sněhovými jazyky, které mohou komplikovat cestu především v Krušných horách. Na mnoha silnicích v regionu je uježděná vrstva sněhu, všechny komunikace jsou ale zatím průjezdné.

Hornatý Liberecký kraj doporučují silničáři zdolávat pouze se zimní výbavou a radí jezdit po regionu velmi opatrně. V Jizerských horách a západních Krkonoších totiž silně mrzne, na Jablonecku a Jilemnicku dopravu komplikují sněhové přeháňky a náledí.

Sníh připadl přes noc v Královéhradeckém kraji, nejvíce ho přibylo v Krkonoších na Trutnovsku. Podle silničářů jsou všechny silnice s opatrností sjízdné, v horských oblastech Krkonoš se kvůli nárazovému větru tvoří sněhové jazyky. Před sněhovými jazyky varují silničáři i v Pardubickém kraji. Místy jsou silnice zcela zasněžené, týká se to i silnice I/11 na Suchém vrchu. Místy v regionu stále sněží. Opatrně by měli řidiči jet zejména v okolí Lanškrouna, Hlinska, Ústí nad Orlicí, Svitav a Vysokého Mýta.

Také v sousedním Olomouckém kraji místy sněží a silničáři doporučují opatrnost. Nové dva až tři centimetry sněhu leží v hornaté severní části regionu, na vozovkách udržovaných chemicky je rozbředající vrstva.

Na jižní Moravě na cestách II. a III. tříd, které jsou kvůli ochraně přírody ošetřovány jen posypem, leží až třícentimetrová vrstva uježděného sněhu. Opatrnost je nutná především na výše položených komunikacích Blanenska a Vyškovska. Rozbředlý sníh pokrývá většinu silnic ve Zlínském kraji, na regionem vlastněných silnicích nižších tříd na Vsetínsku a Zlínsku leží vrstva sněhu krytá posypem. V horských oblastech Valašska připadly v noci asi tři centimetry nového sněhu, vlivem silného větru se zde mohou tvořit také sněhové jazyky a závěje.

Sněhové jazyky se tvoří na některých místech na Bruntálsku. Právě tato oblast je nejproblematičtější z Moravskoslezského kraje, na některých silnicích jsou tam totiž také vyjeté koleje ve sněhu, neboť v prudkém mrazu řádně nezabírá sůl. Řidiči by měli být opatrní také na Opavsku.

V příštích dnech očekávají meteorologové oteplení a dešťové nebo smíšené srážky. Silničáři proto očekávají, že silnice pokryje ledovka a budou jenom velmi obtížně sjízdné. Podle Oldřicha Dušátka z vysočinské správy a údržby silnic není možné vozovky na takové počasí nijak připravit. Naopak hrozí, že na namrzlých komunikacích uvíznou i sypače.