Volbu plzeňského děkana prozkoumá Ústavní soud

Brno - Volbou děkana Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se bude zabývat Ústavní soud (ÚS). Neúspěšný kandidát Karol Hrádela podal stížnost proti jmenování bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila děkanem. Tvrdí, že Pospíšil získal funkci nestandardním způsobem. Podal kvůli tomu i správní žalobu.

V ústavní stížnosti Hrádela namítá, že byl porušen zákaz diskriminace a porušeno právo na rovné podmínky přístupu k voleným a jiným veřejným funkcím. Stížnost dostal jako zpravodaj na starosti předseda soudu Pavel Rychetský.

Ve správní žalobě Hrádela mimo jiné upozornil na to, že škola umožnila odevzdávat návrhy kandidáta na děkana Pospíšilově sekretářce. Ta prý není nezúčastněnou osobou. Žalobu podal minulý týden ke Krajskému soudu v Plzni. Pospíšil za tím vidí snahu Hrádely zastavit reformy na fakultě.

"Aktivity pana Hrádely jsou zcela zjevně účelové a cílem je zablokovat
reformy, které mají umožnit, aby škola v létě obhájila veškeré akreditace a
zachránila se,„ domnívá se Pospíšil. Znovu připomněl, že Hrádela byl při volbě, nenamítal nic proti jejímu průběhu a uznal výsledek. “Najednou po dvou měsících, kdy se mají rušit některé katedry a dochází k reformních krokům, volbu napadá. Pořád se ptám, proč chce školu takto poškozovat," dodal.

Pospíšila jako kandidáta na děkana zvolil akademický senát poté, co pro něj hlasovalo 11 senátorů z 18. Hrádela dostal v tajné volbě šest hlasů. Funkce se uvolnila po vypuknutí velkého skandálu na plzeňských právech. V souvislosti s plagiátorskou kauzou odstoupili děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Nikdo jiný se o pozici děkana neucházel.

V Plzni se postupně ukázalo, že fakulta nezpracovávala výroční zprávy a způsob přijímacího řízení byl zcela odlišný od jiných škol. Závěrečné práce nebyly předávány knihovně, nefungovala kontrola kateder, objevily se problémy s uznáváním studia ze zahraničních univerzit. Část lidí školu absolvovala nestandardně rychle.

Pospíšil školu před jmenováním děkanem vedl jako pověřený šéf. Chce být krizovým manažerem a nehodlá v Plzni zůstat do konce svého volebního období. Připravuje řadu reformních kroků.

Kandidát na děkana plzeňské právnické fakulty Karol Hrádela
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24