Některé kraje Pecinovi vzdorují - odmítly změnit zdravotnické poplatky

Praha - Do dnešního dne měly kraje čas vyjádřit se ministerstvu vnitra k systému zdravotnických poplatků. Podle něj totiž většina z nich porušuje zákon. Změnu proto například chystá Karlovarský kraj, naopak Liberec navzdory výtce změny nechystá a stojí si za svým rozhodnutím. Jihomoravský region se zase rozhodl, že od února okopíruje systém Středočechů a v lékárnách začne místo darovacích smluv rozdávat slevové kupóny. Pokud kraje na výhrady ministerstva nezaregují, resort s nimi v lednu zahájí správní řízení. Konečné slovo pak bude mít soud.

Jihomoravský kraj bude pacientům ve svých osmi nemocnicích dál odpouštět zdravotnické poplatky. Po několikahodinovém jednání o tom dnes rozhodli krajští radní. V systému, jehož zákonnost nyní prověřuje ministerstvo vnitra, nakonec kraj udělá jen kosmetické změny. Úlevy na třicetikorunách v lékárnách krajských nemocnic už nebudou mít podobu darů, ale slev. Změna začne platit od 1. února.

Karlovarsko poplatky mění, Liberec odmítá

Systém proplácení regulačních poplatků mění kvůli možnému porušení zákona také Karlovarský kraj, který okopíroval systém Plzeňského kraje. Pacienti zde nyní nemusejí sáhnout do kapsy kvůli poplatkům ve třech zdravotnických zařízeních. Stačí, když v ordinaci podepíší darovací smlouvu, a kraj za ně poplatky zaplatí. Systém se nyní změní tak, že pacienti poplatek zaplatí a teprve potom vyplní formulář, na základě kterého jim kraj peníze vrátí na bankovní účet. Stejný systém už nyní funguje ve všech lékárnách v kraji včetně soukromých. Kraj za proplácení poplatků letos zaplatil 18 milionů korun.

Liberecký kraj se nechystá změnit systém úhrady poplatků za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních, přestože je podle ministerstva vnitra nezákonný. Podle právníků je dosavadní systém v pořádku - lidé jen podepíšou doklad, kterým uznají svůj dluh vůči zdravotnickému zařízení, a souhlasí s tím, že ho za ně uhradí kraj. Námitky proti tomu nemá ani Všeobecná zdravotní pojišťovna. „Z našeho pohledu je všechno v pořádku, nemocnice poplatky vybírají a ani kontrola, kterou jsme provedli, žádné nedostatky neodhalila,“ uvedl ředitel krajské pobočky VZP v Liberci Jiří Benedikt. Ministerstvo však trvá na svém právním rozkladu. Všechny kraje kromě Prahy ale ministerstvu vzkazují, že za své pacienty budou dál platit.