Od úterý se oteplí, Vánoce budou na blátě

Praha - Od úterý se oteplí až na tři stupně nad nulou. Nejvyšší denní teploty se pak budou šplhat nad nulu i v příštím týdnu. Oproti mrazivým teplotám v posledních dnech se tak jedná o oteplení někdy i o více než patnáct stupňů Celsia. Po celé vánoční svátky má navíc podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) padat déšť se sněhem.

Zatímco po celý předchozí týden nevystoupily teploty ani jednou nad bod mrazu, na Vánoce přijde obleva. Od úterý až na Boží hod by měla rtuť teploměru vystoupat přes den až ke čtyřem stupňům Celsia, poslední týden roku by pak mělo být kolem dvou stupňů. Ani teploty v noci se nepřiblíží mrazu posledních dnů, přituhne na minus šest stupňů až nulu.

Letos navíc podle předpovědí bílé Vánoce opět nebudou. Téměř až do Silvestra totiž odborníci hlásí déšť se sněhem. Trocha sněhu by mohla v nížinách vydržet, jen pokud se na povrchu sněhové pokrývky vytvoří ledová krusta. Bílé Vánoce nejsou pravidlem, spíše výjimkou. Na celém území ležela sněhová pokrývka pouze v letech 1969, 1981, 1996 a 2001.

Přitom celý minulý týden panovaly v Česku ledové dny. O víkendu pak dokonce padaly teplotní rekordy, například na Horské Kvildě na Šumavě naměřili meteorologové minus 26,5 stupně Celsia. Dnes v noci však už bylo na stejném místě asi minus devět stupňů.