Počet nakažených HIV v Česku rekordně roste

Praha - Za jedenáct měsíců roku odhalily testy v Česku 136 lidí HIV pozitivních. Loni za celý rok přibylo 142 nových případů, což byl nejvyšší nárůst v historii. Vzhledem k tomu, že do listopadu  bylo odhaleno 136 případů, je více než pravděpodobné, že letošní čísla překonají hranici 150 lidí. Přestože výzkum léčby pokračuje, nakažení virem HIV ve většině případů končí smrtí.

Od roku 1986 do konce letošního listopadu žije v Česku 1325 nakažených virem HIV. Nemoc propukla u 288 z nich, zemřelo jich 153. Infekce se v Česku šíří od roku 2000 stále rychleji, v roce 2006 se poprvé přiblížily počty nových případů za rok ke stovce. Nyní jich bude okolo 150.

K nárůstu podle tajemníka České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatého přispívá přesvědčení lidí, že HIV se dá vyléčit. „Každou zprávu o tom, že se vědci blíží k vakcíně a novým lékům, vítáme, na druhou stranu nám to rozbíjí prevenci, protože lidé jsou ukolíbaní, že vše je zalité sluncem, tak na co kondom. A kdyby si náhodou na HIV sáhli, dnes už je léčba fantastická. Ale pozor, nefunguje to u všech,“ řekl Hlavatý.

Problém vidí hlavně u mladých, kteří nezažili počátky epidemie a neviděli umírat známé osobnosti. „My jsme viděli zpěváka skupiny Queen Freddieho Mercuryho, viděli jsme, co AIDS udělá z metrákového chlapa, to ta děcka dnes nevidí. Není tu nikdo, kdo by byl tou ostrahou pro všechny,“ řekl.

Lidé s AIDS jsou ostrakizováni

Přiznat HIV pozitivitu se odváží málokdo, dostane cejch, veřejnost v Česku se od HIV pozitivních podle Hlavatého spíše odtahuje. I přes osvětu, že podáním ruky a běžným kontaktem se člověk nenakazí, převažuje strach. V lidech přetrvává falešné povědomí, že HIV je nemocí gayů, prostitutek a injekčních uživatelů drog. „Marně se jim snažíme vysvětlit, že už to tak není, statistiky bourají rizikové skupiny a nákaza postihuje všechny. Kdo souloží bez kondomu, je v ohrožení,“ varoval.

Určitý odstup veřejnosti se podle Hlavatého projevuje i v ochotě věnovat na programy prevence AIDS peníze. Podnikatelé přispějí většinou anonymně či tajně, neboť nechtějí spojovat jméno firmy s AIDS. Zlepšilo se alespoň financování ze strany státu, ministerstvo zdravotnictví zvýšilo množství peněz v některých případech i několikanásobně. Přesto jsou náklady na provoz zařízení na prevenci a léčbu HIV stále podstatně vyšší, a tak musí provozovatelé spoléhat na sbírky a sponzory.