Pořad 168 hodin naděloval českým politikům - samé dobré zprávy

Praha - Už jen pár dní zbývá do okamžiku, kdy i české politické špičky přistoupí k vánočnímu stromečku a budou pod ním hledat, co pro ně Ježíšek zanechal. Politici publicistickému pořadu 168 hodin prozradili, co by si pod ním přáli najít. Jejich přání jsou však tradičně velmi skromná, a tak se Česká televize pokusila přijít s takovými zprávami, které by jim mohly letos nejvíc udělat radost.

Mirek Topolánek, předseda ODS: „Já jsem ve věku, kdy už jako muž všechno mám anebo jsem téměř všeho už dosáhl. Takže já hmotné požadavky už nemám.“ Skromnému expremiérovi proto pořad 168 hodin si dovolil dárek vybrat, s přihlédnutím k jeho zálibě brázdit horký evropský jih. V toskánském Monte Argentariu výrazně poklesly ceny pronájmů nemovitostí. Luxusní lodě jsou v nabídce jako bonus zdarma. 

Topolánkův hlavní rival je praktik, který vánoční přání zhmotnit dokáže. Byť jsme došli k poznatku, že si každý rok, tedy i letos, přeje oficiálně to samé. „Tak nějakou encyklopedii a myslím, že na tom se také pracuje,“ svěřil se předseda ČSSD Jiří Paroubek. Tento znalec encyklopedické literatury křižoval před letošními eurovolbami republiku. Inspiraci pro zprávu, která by ho mohla potěšit, lze tudíž čerpat přímo z praxe. Pro velký komerční úspěch vydává Jiří Paroubek již druhou sérii vlastních receptů vaječných pochutin.

Premiér Jan Fischer na materiální statky nehledí. Spíš přemýšlí, kde se během svátků zašije před politiky. „Já si přeji spíš ty nemateriální věci. Spíš trochu pokoj, abych ho mohl strávit s těmi, s kterými jsem teď hrozně málo. Se svou rodinou - a pak budu úplně spokojený,“ tak zní přání premiéra Fischera. A ke spokojenosti pořad 168 nadělil statistikovi ještě něco: Nejvíce populárním studijním oborem na ekonomických školách se stal předmět statistika. 

Lidovecký předseda Cyril Svoboda jistě u stromečku s dárky zaplaší vzpomínky na soudní popotahování s charitou o dům. „Já nemám žádnou úplně aktuální potřebu, ale možná že by mě potěšilo dobré kolo,“ praví Cyril Svoboda. A jak zní dobrá zpráva pro šéfa lidovců? Našlo se již několik dalších důchodkyň, které Cyrilu Svobodovi v poslední vůli odkazují dům. 

Na pražského primátora Pavla Béma se letos valila jedna katastrofa za druhou. Například u jeho kamaráda objevili ve Švýcarsku utajené konto. Snad jedině ve sněmovně bude mít Bém klid. „Byli jsme s manželkou na úžasné výstavě Josefa Čapka a manželka mi slíbila krásnou monografii jeho uměleckých děl, tak na tu se těším,“ to by si přál primátor Bém. Nicméně pořad 168 hodin má pro Béma i lepší dáreček - Pavel Bém se stává novým českým poslancem. Na postu pražského primátora ho vystřídal místní podnikatel Roman Janoušek. 

To strážce státní kasy Eduard Janota si už spočítal, co by Češi museli udělat, aby se mohli mít dobře. A také si spočítal, jaký dárek unese kasa rodinná: „Možná něco z oblasti sportovního vyžití. Takže asi už bych si dovedl představit, kdybych měl lepší lyže.“ Ministrovi ale nadělil i pořad 168 hodin, a to pro něj určitě dobrou zprávu: Češi v průzkumech veřejného mínění požadují zrušení nemocenské, zvýšení daní a snížení sociálních dávek. 

Janotův předchůdce Miroslav Kalousek letos oficiálně přiznal, že se občas opije, čemuž bychom jinak nevěřili. A pod stromeček si přeje přetékající státní pokladnici. „Já bych pod stromeček rád, kdyby mě socialisti přestali okrádat. A to by byl ten nejkrásnější dárek.“ Čistě politicky tak k anketě přistoupil právě místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. A jak zní dobrá zpráva pro exministra financí Kalouska? Miroslav Kalousek se opět opil. Na rozdíl od Davida Ratha byl ale schopen se z toho do druhého dne vyspat. 

Hejtman David Rath letos ve Středočeském kraji plnil sliby sociální demokracie, ať to stojí, co to stojí. A co by si rád rozbalil pod vánočním stromkem, zní poněkud mysteriózně. „Rozbalil, rozbalil. Tak rozbalil bych si tam určitě rád své spokojené syny.“ Takto odpovídal David Rath. A co nadělil pořad 168 hodin právě středočeskému hejtmanovi? - Hejtman David Rath dosáhl ve středočeském kraji rekordní popularity. Zavedl totiž proplácení poplatků nejen v nemocnici, nýbrž i v restauraci. 

Poslanec Marek Benda strávil letošní podzim počítáním stránek své krátké rigorózní práce. Pod stromeček si přeje stan a také to, aby z něj znovu byl JUDr. „Takové nestromečkové přání, to už není pod ten stromeček, ale do toho příštího roku, abych nějak vyřešil příběh se svým titulem, abych dodělal práci.“ Přání ryze pragmatické. A pro Marka Bendu je nachystaná taková zpráva, která by už část jeho přání splnila. Plzeňská právnická fakulta upravila pravidla rigorózního řízení. Práce mají být psány velkým písmem s dvojnásobnými mezerami. 

A co by si pod stromečkem přála najít hlava státu? „Pan prezident by si přál pod stromečkem sníh, Vánoce na sněhu, a jak to v tuto chvíli vypadá, tak by se mu tento dárek vyplnit mohl.“ Takové jednoduché přání, ale těžko splnitelné, přednesl Radim Ochvat, mluvčí prezidenta republiky. Bohužel podle poslední předpovědi má totiž před Štědrým dnem nastat obleva. Prezidenta je tedy potřeba rozveselit jinak. Cenu Magnesia Litera v kategorii Přínos české literatuře obdržela kniha Václava Klause Já očima mne.

Mirek Topolánek
Mirek Topolánek
Více fotek
  • Mirek Topolánek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1318/131710.jpg
  • Na šéfa ČSSD Jiřího Paroubka a jeho stranické kolegy se na mítinku na pražském Andělu snesly stovky vajec. autor: Volfík René, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/889/88894.jpg
  • Podnikatel Roman Janoušek, blízký přítel Pavla Béma autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1018/101756.jpg
  • David Rath a Miroslav Kalousek ve sněmovně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1135/113426.jpg
  • Rigorózní práce Marka Bendy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1209/120883.jpg
  • Václav Klaus autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1241/124008.jpg