Obce se zatím nedočkají možnosti regulovat videoterminály

Praha - Radnice chtějí samy rozhodovat o tom, zda povolí videoterminály na svém území, licence ale zatím uděluje ministerstvo financí. Obce se však dočkají nejdřív v polovině příštího roku. Dnešní vláda totiž zákon z pera pražských zastupitelů sice projednala, ale neschválila. Podle kabinetu byla novela špatně napsaná. Vláda chce proto prosadit úpravy těch novel, které už jsou ve sněmovně. Podobně dopadla i novela z dílny poslanců ČSSD a KSČM. Úplně nový loterijní zákon chystá i ministerstvo financí. Do voleb ho ale poslanci projednat nestihnou.

Jakým způsobem se bude vláda v problematice angažovat, bude řešit pracovní skupina pod vedením ministra Pavla Zářeckého, předsedy Legislativní rady vlády, uzavřel premiér. Problematiku hazardu označil za „palčivý problém“, který se dotýká například sociálně vyloučených osob, drogové a jiné kriminální problematiky. Důležité podle něj je také umisťování výtěžku z hazardu.

Náměstek ministra financí Tomáš Zídek v rozhovoru pro ČT24 řekl, že problematika videoterminálu je součástí nového loterijního zákona, který již prošel připomínkovým řízením a nyní poputuje do sněmovny. V nových představách ministertva je, že obce by skutečně měly regulovat veškerý hazard na svém území. To znamená, že dnes odmítnuté návrhy se blíží novému loterijnímu zákonu.

Video Rozhovor s Tomášem Zídkem
video

Rozhovor s Tomášem Zídkem

Premiér Fischer

„Oba návrhy podle soudu vlády a předsedy Legislativní rady vlády vykazují řadu závažných legislativně-technických nedostatků, nicméně vláda je toho názoru, že to téma je natolik vážné, že nevydala stanovisko nesouhlasné, nýbrž neutrální.“

Mezi tradičními hracími automaty a videoterminály je zásadní rozdíl - zatímco provoz automatů povolují obce, licenci k videoterminálům uděluje ministerstvo financí. A právě to chtějí města změnit. Za vším stojí také peníze pro obecní kasu - za každý automat inkasují radnice 5 tisíc korun ročně, za videoterminál nedostávají ani korunu. 

Problém trápí i Prahu. Právě zde se za poslední 3 roky povedlo vyhláškou snížit počet klasických automatů o tisícovku, videoterminálů ale stále přibývá. Jen letos se jejich počet zvýšil o víc než 3 tisíce. Náměstek pražského primátora Rudolf Blažek považuje situaci za nepřijatelnou. „Na jednu stranu se můžeme snažit o regulaci výherních hracích přístrojů, ale na druhou stranu jsou videoloterijní terminály povolovány jako na běžícím pásu,“ postěžoval si Blažek. 

Radnice proti automatům bojují zatím jen vyhláškami, kterými přesně určují, kde mohou být, nebo i provozní dobu heren. Na videoterminály ale nedosáhnou. „My jsme jich něco přes stovku zrušili a ministerstvo jich asi 250 umístilo,“ dokládá bezvýchodnou situaci Daniel Volák (ODS), starosta Litvínova. 

Obě novely dávají obcím zmocnění k vydávání vyhlášek, kterými budou moci regulovat provoz herních zařízení na veřejně prospěšných místech. Obce mohou v současnosti regulovat provoz herních automatů, nikoliv však videoloterijních terminálů či kasin. Podle ministerstva financí Češi předloni prosázeli více než 128 miliard korun, což ve srovnání s rokem 2007 představuje meziroční nárůst vsazených částek o 18,6 procenta.