Řidiče může překvapit ledovka

Jihlava - Meteorologové varují před rychlým oteplením, které přinese dešťové nebo smíšené srážky, a na silnicích by tak řidiče mohla překvapit ledovka. Silničáři jsou proti takovým rozmarům počasí bezbranní. A i podle odborníků nemají řidiči moc velkou šanci těmto podmínkám čelit, tedy kromě toho, že se rozhodnou nikam nejezdit. Na neopatrnou jízdu na zasněžené silnici doplatil dnes ráno u Domašova také osmadvacetiletý spolujezdec z osobního auta opel, který nehodu nepřežil. Řidič skončil ve vážném stavu v nemocnici. I některé další nehody si po celé zemi vyžádaly lidské životy.

Další komplikace hrozí na vozovkách v noci a v úterý, kdy se při dešti na promrzlých cestách může tvořit ledovka. „Při spadu dešťových přeháněk na takto podchlazený a holý povrch dochází okamžitě k namrzání a ledovce,“ uvedl Oldřich Dušátko z Krajské správy a údržby silnic kraje Vysočina. Preventivní opatření však neexistují a voda při takovém vývoji počasí zmrzne i na posolené silnici. Jízda je pak velmi nebezpečná.

„Tam skutečně nepomůže nic, tam by prostě pomohly maximálně hřebíky na pneumatikách, které ovšem u nás ze zákona nemůžeme používat,“ řekl majitel jihlavské autoškoly Antonín Musil.

V jihlavské autoškole si na zasněženém polygonu lidé dokonce i v těchto předvánočních dnech platí školu smyku, aby je pak na silnici nemohlo nic překvapit. Podle Musila je na místě opatrnost a pomalá jízda. Výhodou pro řidiče je i možnost vyzkoušet si smyk s vlastním vozidlem.

Silničáři, policisté, ale i učitelé autoškol se shodují v tom, že pokud ledovka skutečně přijde, je rozumnější vůbec nevyjíždět.

Počasí v noci

Oblačno, přechodně až zataženo, na většině území občasné sněžení. Nejnižší teploty -11 až -15 °C, na východě kolem -17 °C. K ránu zmírňování mrazů. Mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s, od vyšších poloh čerstvý 5 až 9 m/s s nárazy 15 až 20 m/s.

Škola smyku v autoškole
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24