Soud zprostil Krejčířovu ženu obžaloby z podílnictví

Praha - Středočeský krajský soud dnes zprostil Kateřinu Krejčířovou, ženu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, obžaloby z podílnictví. V odvolacím jednání dospěl k jinému závěru než v červnu Okresní soud pro Prahu-západ, který jí uložil roční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. Žena podle obžaloby používala manželovy peníze, ačkoli jí muselo být zřejmé, že pocházejí z trestné činnosti daňového charakteru. Krejčířová je stíhaná jako uprchlá a podle všeho žije v Jihoafrické republice, stejně jako její manžel. Okresní soud se případem zabýval již třikrát.

Žena podle spisu za více než 20 milionů korun zakoupila do svého vlastnictví nemovitost v Černošicích, v ulici V Dubině. Dalších zhruba 130 milionů korun podle obžaloby použila na rekonstrukci, opravy a další provoz vily. Peníze od svého manžela podle spisu přijímala od blíže nezjištěné doby nejméně do roku 2005.

Okresní soud pro Prahu-západ ženu uznal vinnou z trestného činu podílnictví, na rozdíl od názoru žalobce se jej však podle prvoinstančního verdiktu dopustila z nedbalosti. Kromě podmíněného trestu jí okresní soud uložil i propadnutí nemovitosti. Dnešní rozhodnutí podle advokáta souzené Zdeňka Vincence znamená to, že Krejčířová může s luxusní černošickou vilou nyní disponovat.

Soudkyně tvrdí, že nešlo o trestný čin

„V žalobním návrhu označený skutek není trestným činem,“ uvedla však dnes při vynesení verdiktu předsedkyně odvolacího senátu Helena Řičicová. „Dovolání určitě zvažovat budeme, protože se domnívám, že rozhodnutí neodpovídá našemu právnímu názoru,“ řekl pro ČT státní zástupce Zdeněk Čermák. Vincenc byl naopak s verdiktem spokojený. Uvedl, že jej „ve skrytu duše očekával“ a že byl přesvědčen o nevině své klientky.

Krejčířová podle závěrů okresního soudu přijímala od manžela od konce roku 1998 do roku 2005 velké množství peněz, ačkoli měla a mohla vědět, že pocházejí z trestné činnosti daňového charakteru. Podle prvoinstančního soudu mohla mít Krejčířová z různých okolností podezření, že peníze mají pochybný původ.