Bobek převzal vedení pražské zoo

Praha - Miroslav Bobek dnes odpoledne převzal z rukou radního pro kulturu Ondřeje Pechy jmenovací listinu, a stal se tak oficiálně novým ředitelem mezinárodně uznávané zoo v české metropoli. V čele nahradí po dvanácti letech Petra Fejka, který skončil v říjnu a odchází do Spojených států řídit Českou národní budovu v New Yorku. Ve výběrovém řízení Bobek porazil ekonoma Miroslava Zámečníka i bývalého šéfredaktora zpravodajství televize Nova Jana Vávru. Miroslav Bobek podle svých slov chce lidem ukazovat zvířata více v jejich přirozeném prostředí. Tak jak to dělal při gorilí show Odhalení, která zpopularizovala život těchto primátů v pražské zoo.

Do výběrového řízení na ředitele pražské zoo se původně přihlásilo 18 uchazečů. Do užšího výběru postoupilo pět lidí. Výběr pracovní skupina magistrátu zúžila na tři uchazeče. Ve finále přírodovědec Miroslav Bobek a bývalý ředitel internetové rozhlasové stanice Leonardo porazil ekonoma Miroslava Zámečníka a bývalého šéfa zpravodajství TV Nova Jana Vávru. Bobkův předchůdce Fejk se rozloučil se zaměstnanci zoo už před týdnem.

„Chtěl bych, aby ti návštěvníci dostávali informace v souvislostech. Aby se dozvěděli nejenom, jak ta zvířata vypadají, jak se chovají, ale taky v jakém prostředí žijí,“ říká Bobek. Bobek ale plánuje změny nejen v oblasti fauny a flóry. V zahradě chce více infocenter a zlepšit chce i dopravu v rámci zoo. „Rád bych, aby se tam (návštěvníci) nejenom cítili lépe, ale když to řeknu úplně zjednodušeně, tak aby měli možnost tam víc utrácet.“

Profil Miroslava Bobka

Miroslav Bobek se narodil v roce 1967 v Mladé Boleslavi. Dvaačtyřicetiletý ornitolog vystudoval speciální biologii a ekologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Dosud působil jako ředitel Českého rozhlasu Online a šéfredaktor rozhlasové stanice Leonardo. Dlouhodobě se věnuje propagaci přírodovědeckých projektů, stál například za projektem Via Pontica, který v polovině 90. let sledoval migraci dravců ve východním Turecku. V roce 1994 inicioval projekt sledování migrace čápů černých z ČR do afrických zimovišť. Byl autorem a vedoucím projektu Odhalení, který od roku 2005 sledoval život goril v pražské zoo. V minulosti spolupracoval i se zoo ve Dvoře Králové. V lednu 2008 převzal Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka, kterou uděluje Akademie věd ČR za popularizaci vědy.

Přebírání jmenovací listiny
Zdroj: ČTK
Autor: René Volfík