Čeká nás déšť, mrazy se vrátí až na konci týdne

Praha - Většina Čechů letos nebude mít bílé Vánoce. Oproti posledním mrazivým dnům se totiž výrazně oteplí a sněhové přeháňky vystřídá déšť. Evropu v posledních dnech trápily teploty klesající až ke dvaceti stupňům pod nulu. Jenom o víkendu kvůli tomu na starém kontinentu zemřelo více než 100 lidí. Mrazy navíc na mnoha místech ochromily také dopravu. V Česku letos umrzlo už dvanáct lidí, z toho devět od minulé středy.

 

V současné době meteorologové předpovídají zataženo s občasným deštěm. Sněžit má jen v polohách nad 800 metrů. Na vozovkách v nižších polohách se bude tvořit ledovka. Teploty v noci klesnou pod nulu, přes den se mohou vyšplhat i na 7 stupňů. Výstraha meteorologů platí pro celé území republiky až do čtvrtečního poledne. Moravu má navíc zasáhnout silný vítr. Na některých místech Česka se od rána tvoří sněhové jazyky. Dopravu ve středních Čechách komplikuje rozbředlý sníh. Silný vítr trápí lidi na Děčínsku. 

Mrazy si vyžádaly oběti na životech

Nejvíce obětí si ale mrazy vyžádaly v Polsku, kde od začátku měsíce mrazivé počasí nepřežilo 47 lidí. Tamní policie už žádá o pomoc i občany. „Nebuďte lhostejní vůči bezdomovcům, dětem nebo starým lidem, hlavně když vidíte, že někdo na ulici leží. Informujte úřady.“ Tak zní výzva místní policie. 

Kvůli extrémně nízkým teplotám ale kolabovala i doprava. Dálnice blokovaly nehody kamionů na čerstvě zasněženém a kluzkém povrchu. Letiště se zase plnila pasažéry, kterým se cesta protáhla i o několik hodin. Některá letadla neodstartovala vůbec. 

Mrazivé počasí - už ne s tak extrémními teplotami - se do Evropy znovu vrátí na přelomu týdne.

Rampouchy
Zdroj: ČT24
Autor: Lukáš Strašík