Tresty za tunelování fondů Trend a Mercia soud snížil na polovinu

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové dnes v případu vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia uznal vinnými osm z deseti manažerů fondů. Šesti bývalým manažerům fondů uložil tresty od dvou do tří let vězení, dva manažeři dostali podmínku. Nikdo z odsouzených také nesmí tři až pět let působit ve statutárních orgánech firem. Podle rozsudku mají odsouzení také zaplatit asi 880 milionů korun jako náhradu škody. Tresty jsou celkově nižší nebo stejné jako v původním rozsudku, původní nejvyšší trest byl sedm let. Státní zástupkyně vinila deset vedoucích pracovníků z poškození fondu ve výši 1,4 miliardy korun. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou nebo se na místě odvolali.

„Odvolání patrně podám, protože došlo k poměrně zásadní úpravě skutků,“ uvedla pro ČT státní zástupkyně Soňa Bělohlávková. Jeden z obžalovaných Miroslav Hálek označil trestní stíhání za nezákonné: „Za situace, kdy jsme byli před třinácti lety obviněni, a do dnešního dne nám nebylo sděleno, co jsme vlastně udělali, ačkoli jsme to několikrát požadovali, považuji stíhání po celých třináct let za nezákonné.“

Dva obžalované dnes soud obžaloby zprostil, původně měli podmínku. Případem se krajský soud zabýval již podruhé. Původní rozsudek z loňského
srpna pražský vrchní soud zrušil a uložil nové projednání. To začalo letos v říjnu. Kauza fondů Trend a Mercia ale začala už před 13 lety a je jedním z největších případů tunelování v Česku. Obžaloba své stanovisko před opětovným jednáním soudu nezměnila. Stejně tak obžalovaní, kteří vinu popírají. Případem se krajský soud zabývá již podruhé. Původní rozsudek z loňského srpna pražský vrchní soud zrušil a uložil nové projednání.

Trend a Mercia

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, kteří v kauze figurují jako svědci. Obžalovaní podle spisu získali nad fondy Trend a Mercia kontrolu v polovině 90. let. Do roku 1997 podle obžaloby z jejich portfolií různými machinacemi převedli akcie nejcennějších firem, například pražského obchodního domu Kotva, na jiné společnosti. Fond Trend později zkrachoval.

Hradecký soud loni v srpnu potrestal šest bývalých manažerů fondů za porušování závazných pravidel v obchodním styku a povinnosti při správě cizího majetku tresty od tří do sedmi let vězení. Další čtyři obžalovaní dostali podmíněné tresty. Jednoho manažera soud osvobodil. Nejvyšší trest sedmi let vězení tehdy dostal Miroslav Hálek, kterého soud navíc potrestal i za zneužívání informací v obchodním styku.