ČD požádaly o evropské peníze na nové vlaky pro Ústecký kraj

Ústí nad Labem – O příspěvek 450 milionů korun z evropského regionálního operačního programu požádaly České dráhy. Chtějí za ně nakoupit nové vlaky, které nasadí v Ústeckém kraji. Celkem chce dopravce investovat do dopravy na severu Čech přes miliardu korun. Zda dráhy peníze získají, se ukáže v polovině roku 2010, první vlaky pořízené díky evropskému příspěvku by měly vyjet v roce 2012. Nová vozidla se ale na lince Ústí nad Labem–Most objeví již v březnu příštího roku. O víkendech mají zajišťovat provoz dvě patrové jednotky CityElefant, informoval náměstek generálního ředitele ČD Antonín Blažek.

K obměně vozového parku na regionálních spojích nutí České dráhy desetiletá smlouva s Ústeckým krajem. Nasazení CityElefantů má být podle Blažka prvním krokem. „Budou jezdit na lince z Děčína přes Ústí nad Labem do Mostu o všech sobotách a nedělích. Záměrně jsme vybrali tuto linku, protože je to páteřní trať Ústeckého kraje, kde jezdí nejvíce cestujících,“ uvedl Blažek. Třídílné jednotky v Ústeckém kraji již jezdí na osobních vlacích Ústí nad Labem–Roudnice nad Labem a Ústí nad Labem–Praha. Jedná se ovšem o vozidla, která patří pražskému depu.

Další moderní vozidla si chtějí ČD půjčovat od Německých drah – má jít o tři dieselové jednotky Siemens Desiro, které by se měly za rok v prosinci objevit na Šluknovsku. „Chceme, aby mělo Šluknovsko rychlé spojení přímými vlaky přes německý Sebnitz a Bad Schandau. Jednáme intenzivně s německou stranou a situace vypadá velmi nadějně,“ dodal Blažek. Nyní se čeká, až bude trať opravena na německé straně na státní hranici u Dolní Poustevny.

Přímo pro Ústecký kraj chtějí ČD koupit sedm elektrických jednotek a jednu dieselovou. Podle pravidel čerpání evropských peněz je možné získat evropskou dotaci pouze ve výši 40 procent, zbylých 60 procent musí ČD zajistit samy. Elektrické vlaky by měly jezdit na trase Děčín–Ústí nad Labem–Chomutov a také na lince Ústí nad Labem–Litvínov.