Policie zadržela další vietnamské pěstitele marihuany

Praha - Policisté zadrželi další organizovanou skupinu Vietnamců, kteří prý v ČR pěstovali konopí a drogu za pomoci kurýrů vyváželi do Německa a Maďarska. Droga nebyla určena pro český trh. Podrobnosti chtějí policisté z Národní protidrogové centrály oznámit v pondělí 28. prosince na tiskové konferenci. Vietnamskou skupinu policisté sledovali od půlky srpna. Operace s krycím názvem BAO je rozsáhlejší než listopadová akce. V listopadu při jiné operaci policisté odhalili tři podobné velkopěstírny v Ústeckém kraji a zadrželi pět lidí.

Policisté velmi často zasahují proti pěstitelům marihuany. Jen loni v tuzemsku odhalili podle informací protidrogové centrály 79 zastřešených velkopěstíren konopí. Oproti předchozímu roku, kdy jich bylo 34, jde o výrazný nárůst. Celkem v roce 2008 policisté zajistili téměř 400 kilogramů marihuany.

Policisté proto také vyhlásili koncem listopadu akci nazvanou Stop pěstírnám marihuany. Inspiraci našli ve Velké Británii a Kanadě. V těchto zemích policie rozeslala lidem v problémových oblastech dopis s výzvou, aby si všímali okolí, zejména podezřelých aktivit v objektech, které by mohly sloužit k indoorovému pěstování konopí. Dopis také obsahoval varování, jaké důsledky může mít po občana pronajmutí nemovitosti nelegálním pěstitelům, kdy se jednalo zejména o devastaci jejich nemovitosti, zamoření okolí nebezpečnými látkami či vysoké dlužné částky vůči energetickým firmám, které v konečném důsledku byly vymáhány na původním majiteli nemovitosti.