Rychlovlaky Eurostar opět jezdí pod Lamanšským průlivem

Paříž/Londýn - Rychlovlaky Eurostar spojující tunelem pod Lamanšským průlivem Británii s pevninou, se po třech dnech odstávky opět rozjely. Provoz je ale omezený. Společnost musí nejdříve odbavit tisíce lidí, kteří měli jet včera a o víkendu, teprve potom přijdou na řadu ti, kteří si zakoupili jízdenku později. Kolaps způsobily v pátek závady na elektrickém pohonu vlaků v důsledku mrazů.

Francouzské dráhy SNCF dnes uvedly, že poruchy na rychlovlacích Eurostar způsobily elektrické zkraty, které byly zaviněny mimořádně jemným sněhem. Tento prašný sníh se nahromadil v místě motoru a prudce se rozpustil při vjezdu vlaku do tunelu v době, kdy byl velký rozdíl mezi teplotou venku a v tunelu, vysvětlila státní železnice.

První soupravy Eurostar po čtyřech dnech vyrazily z Paříže a Bruselu do britské metropole krátce po osmé hodině, každá s asi tisícovkou cestujících, napsala agentura AFP. Zhruba ve stejnou dobu byl vypraven první rychlovlak také opačným směrem. Oproti normálnímu provozu, kdy tunelem denně takto projede mezi Británií a kontinentální Evropou asi 40 000 osob, mají jezdit dvě soupravy ze tří.

Společnost Eurostar sdělila, že plný provoz by měl být obnoven až po Vánocích, podle agentury Reuters nejdříve 28. prosince, a vyzvala pasažéry, aby pokud možno plánovali své cesty nejdříve na toto období. Nyní mají přednost lidé, kterým problémy s rychlovlaky zkomplikovaly cestu o uplynulém víkendu. Z pátku na sobotu zůstalo v několika soupravách pod Lamanšským průlivem zablokováno kolem 2000 lidí. Někteří tam strávili až 15 hodin. Těm společnost slíbila odškodnění. Další desetitisíce lidí uvízly o víkendu na obou stranách Lamanšského průlivu.

V oblasti tunelu se nyní podle místních meteorologů otepluje a podobné problémy by se neměly opakovat. Dráhy SNCF se navíc zmínily o přijatých opatřeních proti podobným poruchám, která však neupřesnily.

Cestující z vlaků Eurostar
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24