Vít: Chřipková onemocnění klesají, počet úmrtí ale roste

Praha - Výskyt akutních respiračních onemocnění v současné době klesá, v České republice je přibližně 1500 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Podle hlavního hygienika Michaela Víta ale u prasečí chřipky stoupá počet závažných onemocnění i úmrtí. Dosud u nás na pandemickou chřipku zemřelo 48 lidí. Z toho deset minulý týden. Přesně před měsícem také v Česku začalo očkování. Ze 167 tisíc dávek vakcín se jich ale dosud využilo jen asi 38 tisíc. Česká republika proto nyní vytypovává další skupiny obyvatel, které by mohly být naočkovány. Podle Víta by se mohlo dostat i na pacienty, kteří netrpí tak závažnou chronickou nemocí.

Zájem o očkování je podle Víta přibližně stejný jako v ostatních členských státech: „Rozvezli jsme přibližně 160 tisíc dávek, asi 38 500 se jich proočkovalo. Poslední týden se ale nedá brát stoprocentně, protože byly dovolené,“ řekl ČT Vít, který doufá, že se ve skutečnosti proočkovalo dávek mnohem víc. Nejvíc proočkovaných má Jihomoravský a Středočeský kraj. Nejmenší je zájem v Liberci nebo v Karlových Varech.

Vít: Vedlejší účinky vakcín jsou relativně zanedbatelné

Video Reportáž Markéty Hýlové
video

Reportáž Markéty Hýlové

Řada zdravotníků ale očkování odmítla, mimo jiné i na základě prohlášení České lékařské komory, podle které není vakcína dostatečně vyzkoušená. Podle dalších je v době epidemie už na očkování stejně pozdě. Vít ale zopakoval, že evropské autority pro léčiva všechny vakcíny důkladně protestovaly a není důvod k obavám: „K počtu naočkovaných je výskyt nežádoucích účinků malý.“

Michael Vít:

„Situace se zdá býti dobrá, ale počet závažných onemocnění i úmrtí na pandemickou chřipku stoupá. Minulý týden jsme evidovali dalších deset úmrtí u chronických pacientů středního věku.“

Lidé zatím Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásili 97 případů nežádoucích účinků po očkování. Jeden případ byl u dítěte. Podle mluvčí SÚKL Hany Heringové mezi ně patří především soubory příznaků připomínajících chřipku, tedy zvýšená teplota, bolesti svalů a únava. Velmi častá je i lokální reakce v místě vpichu. Stejné komplikace ale podle Víta publikuje i evropská autorita pro léčiva v Londýně. S ohledem na to, že chronicky nemocný pacient může na prasečí chřipku zemřít, jsou proto podle něj vedlejší účinky vakcín relativně zanedbatelné.  

V Belgii je nyní připraveno dalších 60 tisíc dávek, které by měly do České republiky dorazit na počátku ledna. Nyní se vytypovávají další skupiny obyvatel, které by mohly být naočkovány. „Řada lidí nám píše, že nejsou ve vybraných skupinách, ale měli by zájem o očkování,“ dodal Vít, podle kterého se možná dostane i na pacienty, kteří netrpí tak závažnou chronickou nemocí.

Nejlépe proočkovaným státem v Evropské unii je Švédsko

Mezi nejlépe proočkovaný stát v Evropské unii patří Švédsko, které aplikovalo 60 procent přidělených vakcín. „Lepší státy EU mají proočkováno kolem 30 procent, Německo kolem 50,“ dodal Vít. V Evropě už na prasečí chřipku zemřelo 1600 lidí.