Tisícovka českých vojáků stráví Vánoce v zahraničních misích

Lógar - Na vánoční svátky bude letos mimo domov v zahraničních misích zhruba tisíc českých vojáků. Zhruba polovina z nich stráví svátky v Kosovu na základně Šajkovac, zbytek ve válkou zmítaném Afghánistánu - v Kábulu, Lógaru nebo Páktice. Na rozdíl od Kosova, kde je v současné situaci relativní klid, bezpečnostní situace v Afghánistánu je velmi špatná, a tak zdejší jednotky nemusí mít klid ani v čase Vánoc. I přesto si necelých 300 českých vojáků na Štědrý večer neodepře tradiční sváteční večeři v polní jídelně.

„Bude i vánoční večeře s kaprem a salátem, tedy ne s kaprem, ale s obalovanou rybou, jak jsme tady schopní zajistit,“ usmívá se kaplan Martin Vařeka. Přípravy na afghánské vánoce přiblížila i vedoucí jídelny na základně Chnak Lógar Theresa Bluebird. „Máme ryby i suroviny na bramborový salát. Trochu nám s tím pomůžou vaši vojáci, společně si uděláme co nejhezčí 24. prosinec,“ prozradila.

Už druhé vánoční svátky v zahraniční misi stráví například 33letý Jan Mudroňka. Přímo na Štědrý den bude cvičit afghánské policisty. Doma na něj vzpomíná žena s dvěma malými dětmi. „Určitě jim bude smutno, dcera přece jenom hůře nese můj pobyt tady. Jsme v kontaktu, i mě se stýská po dětech a manželce,“ uvedl Mudroňka. Volného dne si čeští vojáci v Lógaru užijí 25. prosince, na 2. svátek vánoční už režim vojenské základny bude fungovat podle obvyklého schématu.

Tradiční kapr se salátem, české koledy a půlnoční mše naopak čeká české vojáky v Kosovu. Na Štědrý den je navíc budou obsluhovat jejich velitelé. „Já se svým štábem budeme roznášet večeři svým podřízeným - tak, abychom jim prokázali pokoru za to, co tady dělají,“ slíbil velitel českého kontingentu KFOR Jan Cífka. Pro české vojáky KFOR to možná budou poslední Vánoce v Kosovu. Do konce příštího roku odsud totiž odejde většina zahraničních jednotek.

Jan Mudroňka
Jan Mudroňka