ÚOHS potvrdil Královéhradeckému kraji pokutu 800 tisíc za drahý nábytek

Brno - Královéhradecký kraj musí zaplatit pokutu 800 tisíc korun, kterou mu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil za chyby v předloňské zakázce na nákup údajně předraženého nábytku do jeho nového sídla. Kraj se proti prvotnímu rozhodnutí ÚOHS z letošního března odvolal. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Dernera především ve snaze snížit výši uložené sankce, protože porušení zákona bylo v této věci zřejmé. Předseda úřadu Petr Rafaj mu ale nevyhověl a pokutu potvrdil. O dalším postupu bude nyní kraj teprve jednat.

„Rozklady podané zadavatelem a vybraným uchazečem neobsahovaly v zásadě žádné nové skutečnosti, které by již nebyly předmětem prvostupňového řízení,“ uvedl Rafaj. Zakázka stála 36 milionů korun bez DPH a podle dřívějšího vyjádření hejtmana Lubomíra France (ČSSD) byla její cena přemrštěně vysoká. Rozhodla o ní tehdejší rada kraje v čele s ODS formou rozšíření leasingu na pořízení nového sídla kraje, které v rámci přestavby pivovaru vybudovala firma Immorent.

Nejdražší sídlo úředníků v celém Česku

Kraj ale při nákupu nábytku podle ÚOHS nepostupoval podle zákona o veřejných zakázkách. V roce 2007 totiž zakázku zadal bez řádného výběrového řízení rovněž firmě Immorent. Pokud by zadal tendr na nábytek podle zákona, mohla být cena nábytku podle antimonopolního úřadu mnohem nižší.

Pro způsob, který kraj použil, musí navíc být splněny přesně stanovené podmínky, aby tento typ zadávacího řízení nebyl zneužíván. V daném případě ale nebyla splněna ani jedna z podmínek pro využití jednacího řízení bez uveřejnění.


Přestavba pivovaru na sídlo kraje trvala od dubna 2005 do října 2007. Kraj za ni prostřednictvím dvacetiletého leasingu zaplatí 1,48 miliardy korun. Jde o největší investiční projekt kraje a zřejmě o nejdražší sídlo úředníků v celém Česku. Opoziční lidovci a sociální demokraté v minulém volebním období projekt kritizovali.