Oteplení zmrazilo lyžařskou euforii

Praha – Výrazné oteplení a déšť zkomplikovaly slibně odstartovanou lyžařskou sezonu a některé areály jsou nuceny zastavit vleky, i přesto na většině českých sjezdovek provoz neutichne ani přes svátky. Pro lyžování přijatelné podmínky udržují skiareály většinou díky technickému sněhu vyrobenému v uplynulých mrazivých dnech. Na sjezdovkách leží průměrně kolem 50 centimetrů sněhové pokrývky, počty lyžařů slábnou, zřejmě je teplé počasí od zimních radovánek odradilo.

Teplota třeba ve Zlínském kraji je vysoko nad bodem mrazu a na řadě míst prší. Vlekaři, kteří provoz nezastavili, si stěžují, že na sjezdovkách je kvůli počasí jen zanedbatelný počet lyžařů. Například provozovatelé lyžařského střediska Pustevny v Beskydech chtěli na vánoční svátky spustit téměř všechny vleky z osmi. V provozu jsou zatím dva, a to Pod Šumnou a Lokomotiva. Značné oteplení zhoršilo podmínky i ve skiareálech Pardubického kraje. Provozovatelé nemohou nadále zasněžovat a další sjezdovky otevřou, až se znovu ochladí. Provozovatelé z Hlinecka věří, že lidé přijedou už proto, že jde o první letošní příležitost provětrat lyže.

Provozovatelé lyžařských areálů v Královéhradeckém kraji lákají milovníky lyžování na desítky kilometrů upravených sjezdových tratí, na kterých díky technickému sněhu leží na 30 až 50 centimetrů sněhu. Upraveny jsou také některé tratě pro běžkaře. Například v lyžařském areálu Černá hora v Janských Lázních na Trutnovsku je v provozu kabinová a sedačková lanovka a trojice lyžařských vleků, celkem je otevřeno a upraveno osm kilometrů sjezdovek. Vlekaři již také spustili večerní lyžování. Upraveny jsou také běžecké tratě v délce 50 kilometrů.

V jižních Čechách se lyžaři odradit nenechali

Provozovatelé skiareálů:

František Vambera, skiareál Pec pod Sněžkou: „I kdyby pršelo a bylo nad nulou, tak minimálně pět až šest dnů jsme v tomto počasí schopni zajistit provoz.“

Pavel Havlíček, skiareál Šacberk u Jihlavy: „Je to jen pocitová záležitost pro lyžaře. Když zmizí ve městech sníh z chodníků, není zrovna ta pravá nálada, ale přerušení nehrozí.“

Na Vysočině by měla být během vánočních svátků přes dnešní ranní déšť v provozu většina sjezdovek s možností výroby umělého sněhu. Vleky budou na Štědrý den většinou jezdit kratší dobu, na kopci Čeřínek u Jihlavy však budou mimo provoz a rozjedou se až v pátek. Na Harusově kopci v Novém Městě na Moravě na Žďársku lyžovalo dopoledne podle správce Karla Klapače jen několik lidí. V Novém Jimramově dokonce dnes kvůli počasí vlek zastavili, přestože na svahu je kolem 35 centimetrů sněhu.

Na sjezdovkách v hlavních lyžařských centrech na jihu Čech leží dostatečné množství technického sněhu a noční déšť tak sotva zahájenou zimní sezonu nepřerušil. Na Šumavě se už ubytovali hosté, kteří zde budou trávit Vánoce i Silvestra, sjezdovky v Lipně i na Zadově, ale také na Libíně na Prachaticku brázdí podle provozovatelů lyžaři ostošest.

Lyžařské areály ve vyšších polohách Karlovarského kraje jsou zasněžené a připravené o svátcích přijmout lyžaře. Ani oteplení se výrazně na kvalitě sjezdovek neprojevilo, na svazích leží také většinou technický sníh. Na Božím Daru jsou v provozu vleky na Novaku, jezdí i vlek za hotelem Praha. Na Božím Daru leží do 28 centimetrů sněhu a na Klínovci by o svátcích už měla být většina vleků v provozu.

I přes oblevu má být v Krkonoších v provozu většina lyžařských areálů. Ve Skiareálu Špindlerův Mlýn mohou lidé na Štědrý den lyžovat do šestnácti hodin, podobné je to ve Skiresortu Černá hora. V Peci pod Sněžkou, Velké Úpě, nebo areálu Mladé Buky pojedou vleky dokonce zadarmo. V provozu bude také lanová dráha na Sněžku.