Policie před Vánocemi apeluje na řidiče, jezděte opatrně

Praha - Policie před Vánocemi důrazně varuje řidiče v Česku, aby jezdili opatrně. Čísla z minulosti jsou alarmující. Během svátků přišlo o život v minulých letech vždy v průměru 10 lidí. Nejhorší bilanci má rok 1999, kdy sváteční nehody nepřežilo 12 lidí. Letos hrozí proměnlivé počasí. K tragickým Vánocům se řadí i rok 2007, kdy se do smutných statistik zapsalo 10 mrtvých.

V roce 2007 nepřežila na Olomoucku tragickou nehodu čtveřice mladých lidí při cestě na půlnoční mši. Podobné spojení svátků klidu se smrtí se navíc opakuje každý rok několikrát. Varování policie tak opět přichází těsně před svátky.

Podle ředitele dopravní policie Leoše Tržila vyjíždí na silnice řada svátečních řidičů a vytahují starší vozidla a s tím souvisí i vyšší riziko ve vztahu ke starším řidičům.

Mezi další tradiční vánoční riskantní faktory patří nepřezutá auta nebo podle dopravní policie v některých případech také přecitlivělí či psychicky labililnější šoféři. Hrozbou je i špatná viditelnost, jen předposlední předvánoční den neviděli a zabili řidiči tři chodce, další život vzala nehoda na náledí. To nejvíc hrozí na silnicích dnes, přes svátky naopak meteorologové varují před hodně proměnlivým a na mnoha místech deštivým počasím.
 
Policie také opět varuje před alkoholem za volantem. Hlídky dopravní policie mají v plánu zvýšený počet kontrolních akcí s alkoholtestery v rukou. 

Statistika vánočních nehod
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24