Francií bude jezdit soukromé TGV

Paříž – Železniční dopravce Veolia Transport připravuje zavedení rychlovlaků TGV, kterým bude konkurovat Francouzské národní železniční společnosti (SNCF) na lince Paříž–Lyon. Společně s italským národní dopravcem Trenitalia chce potom Veolia vést své rychlovlaky až do Milána a Říma. Informoval o tom deník Le Figaro, podle něhož by polosoukromé rychlovlaky měly vyjet v roce 2012.

Veolia původně připravovala projekt s leteckou společností Air France, pro niž znamenají vlaky TGV vážnou konkurenci. Aerolinky však nakonec svou účast stáhly kvůli finančním problémům, které jim působí současná krize. Další problémy ovšem může Air France způsobit očekávaná cenová válka mezi SNCF a Veolií, která by mohla snížit ceny spojů Paříž–Lyon a Paříž–Miláno/Řím až o třetinu.

V budoucnosti chce Veolia konkurovat rychlovlakům SNCF, resp. jejich dceřiné společnosti Thalys také na linkách z Paříže do Bruselu, Londýna a Frankfurtu.

Účast Trenitalie na projektu Veolie umožňuje nová evropská legislativa, podle níž je od 13. prosince možné, aby železniční dopravce provozoval mezistátní vlaky na cizím území namísto dosavadního modelu spolupráce jednotlivých národních dopravců, kteří si na hranicích předávají vypravené soupravy a mění se strojvedoucí i průvodčí. Podobným způsobem začaly již v polovině prosince jezdit vlaky Eurocity z Mnichova do severní Itálie výhradně v režii německých DB a rakouských ÖBB, italský dopravce se na jejich vedení již nepodílí.