Záchranáři varují, tenký led je nebezpečný

České Budějovice - Výrazné oteplení, při kterém se rtuť v teploměrech posunula v průběhu tří dnů o 25 stupňů, zasáhlo celou Českou republiku. Teplotní výkyvy působí vedle řidičů obavy i vodním záchranářům. Led, který se o víkendu na rybnících a přehradách v jižních Čechách vytvořil, zatím hladiny většiny nádrží stále pokrývá, je ovšem velmi tenký a záchranáři důrazně varují před pohybem chodců či bruslařů. Hasiči už vyjížděli k prvním propadlým bruslařům, pod vodou naštěstí nikdo nezůstal.

„V současné době je tloušťka ledu zhruba 5 centimetrů a důrazně nedoporučujeme bruslařům, aby tam vůbec chodili,“ vzkázal odvážlivcům Milan Bukáček z českokrumlovské vodní záchranné služby. Především u Horní Plané se přesto po lipenské přehradě pohybují lidé. Část města Zvonková totiž leží na pravém břehu přehrady. „Lidé se snaží zkracovat cestu přes jezero, což v současnosti vůbec nedoporučujeme,“ řekl ČT starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Na Lipně města a obce každoročně upravují téměř 30 kilometrů bruslařských drah. Podle starostů by pro úpravu drah na Lipně stačily dva dny silnějších mrazů. Meteorologická předpověď ale příliš optimistická není, speciální stroje zatím zůstávají v garážích. „V současnosti jsme pouze připraveni a čekáme na lepší klimatické podmínky. Jasným signálem bude prohrnutý koridor, včas o tom budeme informovat,“ předeslal starosta Frymburka Oto Řezáč.