Ministerstvo podepsalo smlouvu na dodávku 90 obrněných vozidel

Praha - Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na nákup 90 lehkých obrněných vozidel Iveco za více než 3,6 miliardy korun. Armáda dostane vozidla v několika verzích v letech 2010 až 2013. Smlouvu, na které Česko spolupracovalo i se Slovenskem, podepsalo ministerstvo už v pátek, až dnes odpoledne o ní ale informovalo novináře; Slovensko smlouvu ještě nepodepsalo.

Lehká obrněná vozidla Iveco M65E mají v armádních plánech nahradit část původně požadovaných obrněných transportérů Pandur II a doplní počty kolových obrněných vozidel u mechanizovaných brigád české armády. S jejich využíváním počítá i tzv. Battlegroup, což je společná česko-slovenská jednotka budovaná pro potřeby EU. „Vozidla určitě potřebujeme, abychom zvýšili bezpečnost vojáků v misích,“ uvedl předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS).

Většina, celkem 72 kusů, dodávaných vozidel bude bojových, vybavených těžkým kulometem, sedm kusů velitelských též s těžkým kulometem a 11 vozidel bude v konfiguraci pro bojovou podporu s kulometem menší ráže. Součástí projektu jsou také offsetové programy ve výši 100 procent, z toho 20 procent bude ve formě přímých offsetů určeno na zakázky ve prospěch domácího obranného průmyslu.   

Kritici však upozorňují na drahé armádní nákupy techniky a vybavení v době hospodářské krize a výrazné vládní snahy šetřit veřejné finance. Nynější smlouva na dodávku obrněnců neprošla výběrovým řízením, důvodem byla podle dřívějších vyjádření ministra obrany Martina Bartáka snaha o co nejrychlejší dodání potřebné techniky. Právě chybějící výběrové řízení kritizoval místopředseda branného výboru Antonín Seďa (ČSSD): „Lehkých obrněných vozidel je více druhů od různých výrobců. V takovém případě může cenu určit pouze výběrové řízení, které vyhodnotí nejlepší nabídku i z hlediska ceny.“

Podle informací týdeníku Euro ministerstvo obrany už letos v srpnu uzavřelo smlouvu na dodávku tří obrněných vozů Iveco náhradou za stroje zničené při nasazení v Afghánistánu. Čeští vojáci dosud využívali 19 vozidel Iveco, především v zahraničních operacích.