Pod stromečkem hadrová panenka: Vánoce roku 1944

Hrabyně (Opavsko) – Také v protektorátu Čechy a Morava v roce 1944 se slavily Vánoce. V Památníku II. světové války v Hrabyni připravili expozici, která připomíná, že před 65 lety mělo přání klidu a míru jiný zvuk než v dnešní relativně velmi bohaté a klidné době. Na stole mohl být prázdný talíř pro tatínka, který bojuje na frontě, a pod stromečkem čekala hadrová panenka nebo pár ručně pletených ponožek. A ani na Štědrý večer nechybělo zapnuté rádio se zprávami z bojů: zničená Varšava, obležená Budapešť.

Hospodyně do poslední chvíle sháněly jídlo na sváteční stůl. Kapr byl nedostatkovým zbožím. Rybníky hlídali Němci a ryby si nechávali především pro sebe. Kuchařky si často musely poradit jinak. „Kdo kapra nesehnal, tak ho nahradil vaječnou omeletou, kterou obalil v trojobalu a vlastně to vydával za kapra,“ vysvětluje Kamila Poláková z Památníku II. světové války v Hrabyni.

Našel si stromeček a ozdobil ho starými granáty z tanku

Doma v protektorátu Vánoce nebyly lehké, ale na frontě byly samozřejmě ještě těžší. Například na východě se Čechoslováci právě stahovali z karpatsko-dukelské operace. I oni ovšem chtěli sváteční atmosféru. Třeba tankista Vladimír Palička to zařídil po svém. „Našel si stromeček, ozdobil ho žárovičkami a starými granáty z tanku, osvítil akumulátorem z tanku, a tak slavil Vánoce,“ popisuje Poláková.

I dnes čeští vojáci, kteří slouží v Afgánistánu, Iráku nebo Kosovu, slaví Vánoce daleko od svých rodin. Přes jejich stesk se ovšem současné svátky s úzkostí roku 1944 opravdu nedají srovnat.

Armáda roku 1944
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24