Vánoce přinášejí domácím mazlíčkům trápení

Ústí nad Labem – Vánoční lahůdky, jako jsou řízky, bramborový salát, kapr, cukroví, nebo dokonce čokoláda, sice chutnají nám lidem, naše domácí mazlíčky však mohou hodně potrápit a způsobit jim velmi vážné komplikace, varují veterináři z ústecké veterinární pohotovosti. Právě na ni se často obracejí s prosbou o pomoc lidé z různých koutů Ústeckého kraje, protože ne všichni zvěrolékaři totiž budou mít o svátcích otevřené ordinace.

Stále častěji znamenají Vánoce pro čtyřnohé mazlíky vážné zdravotní komplikace nebo dokonce bolestivou smrt. Majitelé domácích psů a koček je totiž často krmí vším, co je doma během svátků k snědku. „Potom dochází k těžkým zácpám, které často končí i operativně,“ potvrdil veterinář Ondřej Mikulica z Ústí nad Labem. Nezřídka místo rozbalování dárků operovali zvířecí doktoři žaludek nebo střeva, za těžkostmi nestojí jen salát, ale i to, co zvířata najdou na vánočním stromku nebo stole. „Cukroví na kovových háčcích, ve staniolu zabalené různé bonbóny, věci zabalené v igelitových obalech,“ uvedl Ondřej Mikulica. Jeho kolega Daniel Petrák doplnil: „Měli jsme tady sedmdesátikilovou filu, která pětičlenné rodině snědla celou mísu bramborového salátu a 10 řízků.“ Do žaludků zvířat patří jen speciální krmivo, říkají zvěrolékaři.

Jedno z největších nebezpečí pro čtyřnohé společníky představují silvestrovské a novoroční oslavy, zvěrolékaři varují před petardami. „Majitel odhodil zapálenou rachejtli, pejsek mu ji chtěl přinést v domnění, že je to aport a ta mu vybuchla v tlamě,“ potvrdil doktor Mikulica. Daniel Petrák dodal: „Ideální je zůstat s pejskem doma.“ Pokud lidé musí se zvířetem do míst, kde jej může zábavná pyrotechnika vystrašit, měli by se poradit s lékařem například o vhodném tlumícím léku. Během Vánoc jsou také časté úrazy končetin. „Po vánoční veselici bývá u popelnic dost střepů a spousta vyhozených věcí, takže se jedná o oděrky a rozříznuté tlapičky,“ vysvětlil doktor Petrák.

Za pohotovostní péči si lidé připlatí někdy až stovky korun, ne všichni veterináři však budou přes svátky ordinovat.