Do řeky Bíliny unikl benzin z Petrochemie

Most - Řeku Bílinu ve středu znečistila směs pyrolýzních benzinů z areálu litvínovského závodu Petrochemie, který je součástí koncernu Unipetrol. Mezi Litvínovem a Ústím nad Labem kvůli tomu hasiči postavili více než deset norných stěn. Odborníci látku odstraňují a případ vyšetřují. Podle mluvčího Unipetrolu včasný zásah hasičů minimalizoval následky havárie pro životní prostředí.

Hasiči postavili norné stěny u Chemopetrolu Litvínov, Rudolic, Chanova u Mostu, Hostomic a Želenic u Bíliny. Dvě stěny preventivně postavili v Ústí nad Labem - Trmicích. Látka se dostala až do Hostomic. Od dnešních 10:00 ji hasiči zasypávají u norné stěny u Chanova. Současně odeberou vzorky, které pošlou do laboratoře. 

Podle mluvčího ústeckých krajských hasičů Lukáše Marvana se pravděpodobně jedná o uhlovodíky. Situaci na místě kontroluje i policie, zástupci odboru životního prostředí a dalších orgánů. Petrochemie už kvůli případu ustavila havarijní komisi. 

Látka zapáchající po benzinu znečistila řeku Bílinu před Mostem ve středu odpoledne. Tehdy se ale ještě nevědělo, o jakou látku se jedná, a známý nebyl ani zdroj úniku. Hasiči postavili nedaleko mosteckého vlakového nádraží několik norných stěn. Ve středu večer se ropná látka a pěna objevily na hladině Bíliny v Rudolicích a ve městě Bílině, kde byly instalovány další norné stěny. 

Při objasňování toho, odkud látka uniká, odborníci zjistili, že nevytéká z výpustí z biologických čistíren ani z jednotné kanalizace průmyslového areálu. Až v noci objevili, že unikla z provozů Petrochemie. Společnost Unipetrol RPA se obyvatelům za problémy omluvila. Bílina patří k nejvíce znečištěným řekám v Česku. Úniky škodlivých látek do jejího koryta jsou poměrně časté, zdroj se většinou vypátrat nepodaří.