Česko bylo plné půlnočních bohoslužeb

Praha – Po celé České republice se konaly půlnoční mše. V pražských kostelech se na přelomu Štědrého dne a Božího hodu uskutečnily více než tři desítky půlnočních bohoslužeb. Dnes v půl desáté dopoledne odsloužil kardinál a pražský arcibiskup Miloslav Vlk mši v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Půlnoční mši ve Strahovském klášteře v bazilice Nanebevzetí Panny Marie předsedal opat Michael Pojezdný. Právě odtud přenášela Česká televize před dvaceti lety první vánoční bohoslužbu ve svobodném Československu.

„Je třeba stále znovu děkovat za dar svobody, také dnes, o Vánocích, být vděčný za to, že můžeme svobodně žít,“ řekl Pojezdný. Na půlnoční na Strahov se vypravil také prezident Václav Klaus.

Štědrým dnem skončilo období adventu. Církevní začátek a zároveň vrchol Vánoc připadá každoročně až na 25. prosinec, tedy na dnešek. Boží hod vánoční je pro křesťany oslavou narození Ježíše Krista. Lidé podle tradice v tento den nepracovali a rozjímali. V současnosti jsou s Božím hodem spojené hlavně betlémy v kostelech a také tradiční trojice mší. Jinak je tomu v pravoslavné církvi, ta si narození Krista připomíná až 7. ledna. 

Sobotní svátek 26. prosince je podle liturgie ve znamení svatého Štěpána. Ten podle Nového zákona jako jeden z prvních promluvil o smrti a vzkříšení Ježíše Krista. Za svá tvrzení byl ukamenován, a stal se tak prvním křesťanským mučedníkem. V Česku je svátek tradičně spojován se štěpánskou koledou.

Prezident Klaus na půlnoční mši
Prezident Klaus na půlnoční mši