Směs benzinů z Bíliny se dostala do Labe

Litvínov - Směs benzinů, která unikla z areálu litvínovské společnosti Unipetrol RPA a ve středu znečistila řeku Bílinu, dnes pronikla v Ústí nad Labem do Labe. Uhynul navíc větší počet ryb. Při objasňování toho, odkud látka uniká, odborníci zjistili, že z provozů Petrochemie firmy Unipetrol RPA. Společnost se obyvatelům za problémy omluvila.

„Kvůli průniku ropných skvrn do Labe, kde už nelze účinně zasáhnout, jsme informovali německou stranu. Nornými stěnami ani sorbentem se látku nepodařilo v korytu Bíliny zachytit,“ uvedl mluvčí státního podniku Povodí Ohře Jan Svejkovský. Technici odebrali vzorky, laboratoře však o svátcích nefungují, doplnil. Voda v oblasti zdroje znečištění je podle něj už čistá, žádné další nebezpečné látky by tak neměly do řeky Bíliny unikat.

Ředitelka ČIŽP Ústí nad Labem Jana Moravcová sdělila, že v současné době není jasné, jak velké množství znečišťující látky vniklo do Labe. Hasiči na řece postavili mezi Litvínovem a Ústím nad Labem-Trmicemi více než deset norných stěn. Situaci na místě už od středy kontroluje kromě pracovníků Povodí Ohře i policie, zástupci odboru životního prostředí a dalších orgánů. Firma Unipetrol RPA kvůli případu ustavila havarijní komisi. Mluvčí firmy Jan Martínek říká, že i firemní technici jsou zvědaví, co havárii způsobilo.

Látka zapáchající po benzinu znečistila řeku Bílinu před Mostem ve středu odpoledne. Tehdy se ale ještě nevědělo, o jakou látku jde, a známý nebyl ani zdroj úniku. Hasiči postavili nedaleko mosteckého vlakového nádraží několik norných stěn. Ve středu večer se ropná látka a pěna objevily na hladině Bíliny v Rudolicích a ve městě Bílině, kde byly instalovány další norné stěny.