Vánoce v zahraniční vazbě tráví téměř 700 Čechů

Praha - Celkem 694 Čechů tráví letošní vánoční svátky ve vazbě nebo ve vězení za hranicemi naší země. Nejvíc lidí si odpykává trest za mřížemi v Německu a v Rakousku, výjimkou ale není ani Itálie. Právě tam prožil smutný Štědrý den i řidič kamionu Miroslav Jaroušek. Jel do Řecka pro pomeranče, zpátky do Čech už se ale nevrátil. Policie totiž našla v návěsu jeho kamionu 17 běženců. V italském vězení je už deset měsíců.

Vánoce ale nejsou těžké jen pro pana Jarouška. Truchlí také jeho žena Olina s dcerou Janou. Přestože Miroslav trvá na tom, že o uprchlících nevěděl, poslal ho italský soud do vězení na dva roky a deset měsíců. Jeho právník i rodina se ale nevzdávají a odvolávají se. O návratu do Česka se jim ale zatím může jen zdát.

Právní zástupce Miroslava Jarouška Giacomo Maria Girombelli informoval, že může být požádáno o odpykání zbytku trestu v českém vězení, ale až v okamžiku, kdy všechny soudy vydají konečné rozhodnutí. V zahraničních vězeních ale tráví své Vánoce dalších skoro 700 Čechů. Většina z nich si svůj trest odpykává v evropských zemích.

V Německu, Rakousku, Slovensku a v Polsku sedí za mřížemi celkem 367 lidí z Česka. V ostatních evropských státech pak dalších 200. Dvacet z nich si odpykává nebo čeká na trest v Asii a 75 v USA. Velmi specifická je situace třeba v Peru – v místních vězeních pobývá 19 Čechů, všichni kvůli ilegálnímu převážení drog.

„My opakovaně vyzýváme české občany, aby nepodlehli tomuto lákadlu. Mnozí si myslí, že jim to nějak projde. Neprojde,“ říká náměstek ministerstva zahraničních věcí Hynek Kmoníček. Český konzul v Peru Pavel Bechný dodal, že čekací doba na rozsudek je zhruba jeden rok.

Podle ministerstva zahraničí jsou všichni pouze kurýři, i tak se ale jejich tresty v Peru pohybují od osmi let vězení výš. O možnost jít do vězení v Česku ale přesto nikdo z nich nežádá – hlavně proto, že trest z Peru se jim nezapíše do českého rejstříku.

Počet Čechů ve vazbě (Amerika)
Počet Čechů ve vazbě (Amerika)