Opět padaly teplotní rekordy, tentokrát plusové

Brno - Na Štědrý den padl v Mošnově na Novojičínsku teplotní rekord z roku 1973. Meteorologové naměřili 12,7 stupně Celsia, před 36 lety se teplota vyšplhala na 12,3 stupně. Teplé počasí panuje na Moravě i dnes, což poněkud kontrastuje s předvánočními dny, kdy se teploty pohybovaly hluboko pod bodem mrazu. Například v Ostravě-Porubě bylo dnes 15 stupňů, v Mošnově dokonce 15,8 stupňů Celsia.

Mnoho lidí proto vyrazilo na procházky jen nalehko, nebo vyrazili na kolech. Smutní jsou lyžaři, v některých střediscích obleva lyžování poznamenala. Kvůli vysokým teplotám není možné zasněžovat. Například na Olomoucku je návštěvnost lyžařských středisek téměř nulová, na Liberecku se výrazně zhoršily podmínky pro běžkaře, lyžovat se ale na Jizerské magistrále ještě dá. Kvůli kamenům by si ale lidé měli vzít spíše starší lyže.

V Rokytnici nad Jizerou je mimo provoz lanovka, která vede až na vrchol Lysé hory - není tam totiž dost přírodního sněhu. Správa Krkonošského
národního parku tam zatím nechce lyžaře pustit, aby neohrozili vzácnou přírodu. V Krkonoších navíc platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Většina skiareálů v zemi ale díky technickému sněhu funguje.

I na Slovensku se počasí podobá spíše jarnímu než zimnímu. Prudké oteplení v kombinaci s dešti způsobilo na některých místech záplavy, hlavně v okolí Banské Bystrice a Košic.