Expertní DVI tým vznikl kvůli identifikaci obětí tsunami

Praha - Ničivá vlna tsunami zabila v Indonésii v roce 2004 na čtvrt milionu lidí, mezi nimi přinesla na ostrově Puket, Phi Phi a pobřeží Khao Laku smrt také českým občanům. Vůbec poprvé se tehdy kvůli potřebě identifikovat oběti zapojili do mezinárodní akce také pracovníci pražského kriminalistického ústavu (KÚP). Jejich nasazení stálo u zrodu speciálního týmu pro obdobné situace. Takzvaný DVI tým (Disaster Victim Identification) je v současnosti tvořen dvěma složkami. V případě nasazení by jedna z nich pracovala přímo v místě nehody, zatímco druhá by v domovské centrále shromažďovala informace o obětech. Součástí týmu je např. daktyloskop, genetik, patolog či soudní stomatolog.

„Využili jsme potenciálu pracovníků z kriminalistického ústavu, kteří umějí a provádějí běžně identifikaci obětí trestných činů,“ uvedl pro ČT vedoucí oddělení vědy a informatiky KÚP Petr Bendl. Mezi členy expertní skupiny patří také genetik Martin Krátký. Před pěti lety si práci v mezinárodním týmu přímo vyzkoušel. S kolegyní identifikovali všechny české oběti. „Nějaké informace jsme si přinesli, chybějící informace, které jsme potřebovali, jako třeba zubní záznamy a rentgeny, jsme si vyžádali,“ popsal pro ČT Martin Krátký.

Chrup přitom sehrál při identifikaci nejen českých obětí v Thajsku klíčovou roli. Docent Alexandr Pilin, který také patří do speciálního týmu, tvrdí, že chrup slouží identifikaci nejlépe díky dlouhodobé odolnosti proti např. kyselinám nebo ohni. „Každý chrup má nějaké znaky charakteristické pro daného jednotlivce a uvádí se, že prakticky nejsou dva lidé na planetě, kteří by měli stejný stav chrupu,“ vysvětluje stomatologický specialista.

Český identifikační tým může mít až 30 členů. K dispozici má jako jediný v Evropě i GPS přijímač pro přesné zaznamenání polohy oběti hned po nehodě. Od událostí v Thajsku ho naštěstí kriminalistický ústav použít nemusel, stejně jako nasadit do akce své specialisty.

Ostatky
Ostatky