Číňané se chlubí nejrychlejší železniční tratí na světě

Peking - Čína dnes zahájila provoz na vysokorychlostní železniční trati mezi provinčními metropolemi Wu-chan a Kanton, na které jezdí vlaky průměrnou rychlostí 350 kilometrů v hodině. Podle místních oficiálních médií se jedná o nejrychlejší železnici na světě. Trať je dlouhá 1069 kilometrů a rychlovlaky ji urazí za tři hodiny, zatímco dosud to trvalo deset hodin. Budovala se pomocí zahraničních technologií od roku 2005. Jedná se o úsek tratě, která v budoucnosti spojí Kanton s Pekingem, upřesnila agentura Nová Čína.

„Vlak může jet rychlostí až 394,2 kilometru v hodině. Je nejrychlejší na světě,“ uvedly čínské úřady. Poznamenaly, že rychlovlaky jezdí v Japonsku průměrnou rychlostí 243 kilometrů v hodině, v Německu 232 kilometrů v hodině a ve Francii 277 kilometrů v hodině.

Peking uskutečňuje ambiciózní program rozvoje železniční dopravy s cílem rozšířit současnou železniční síť v délce 86 tisíc kilometrů na 120 tisíc kilometrů, z toho 12 000 má být vysokorychlostních. Již nyní je přitom čínská železniční síť druhá nejdelší na světě po Spojených státech. Provoz na první vysokorychlostní trati byl v Číně zahájen loni, kdy úřady oznámily, že na rozvoj železnice chtějí vydat do roku 2012 asi 300 miliard dolarů.