Memento mori 2009

Praha - "Jak víš, Tvůj tatínek odešel z tohoto světa v den, kdy ty ses do něj vydala…," napsal letos v lednu Václav Havel v dopise dceři zesnulého architekta Jana Kaplického Johance. V úmrtí proslulého (nejen návrhem budovy Národní knihovny) architekta je více než symbolicky obsažena zákonitost a nezměnitelný běh tohoto světa: Lidé se rodí a zase umírají, zrození jedněch střídá úmrtí jiných. Podlehnout momentálnímu veřejně manifestovanému smutku se dá považovat za věc společensky běžnou, vzpomeneme-li si ale na zesnulé, ať už ty slavné a proslulé, nebo naše nejbližší, s odstupem uplynulého času, ukrývá se v této vzpomínce již jistý projev úcty.

Pohřeb Jana Kaplického byl v letošním roce velkou veřejnou i mediální událostí. Příběh individualistického a talentovaného architekta, který prohlašoval, že člověk není pravoúhlý, a který zemřel v den, kdy se mu narodila vytoužená dcerka, veřejnost strhnul. O to více budil Jan Kaplický zájem, že se neústupným prosazováním vlastního návrhu Národní knihovny na chvíli stal symbolem bojovníka proti politické a institucionální mašinérii. Velkolepého rozloučení se dostalo také madridskému slavíkovi Waldemaru Matuškovi, jehož se rodina rozhodla pohřbít v jeho rodné zemi. Charismatickému zpěvákovi, kterého udolal zápal plic a srdeční selhání, se v přímém přenosu klaněly vedle rodiny a největších celebrit české populární i herecké scény také desetitisíce obyčejných lidí.

V uplynulých měsících ale opustili tento svět také význační badatelé. Významný myšlenkový proud strukturalismus ztratil v osobě francouzského antropologa Clauda Léviho-Strausse svého stěžejního představitele. Nezdolný humanista patřil mezi vědce, kteří zásadním způsobem ovlivnili myšlení 20. století. Jím představovaná strukturální antropologie proměnila pohled západní civilizace na život přírodních národů a na svět dávných mýtů a bájí. Zemřel také třeba český filozof komiky i imaginace a psycholog Vladimír Borecký.

Doslova šílenství spustilo mezi fanoušky po celém světě úmrtí jejich krále popu Michaela Jacksona, který se po letech tvůrčího útlumu a skandálů chystal na světových koncertních podiích znovu zhluboka nadechnout. Právě enormní úsilí o comeback ale zpěváka zřejmě stálo život. Pitevní zpráva totiž potvrdila, že smrtelným se mu stal lék propofol, díky němuž se při přípravě na hudební událost snažil překonat únavu. Jacksonovo jméno skloňovala všechna světová média a snímek This Is It vydělal po celém světě za prvních deset dní od premiéry 144 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun). Během dobývání promítacích sálů filmem o Jacksonovi jen prolétla médii zpráva o smrti hříšného tanečníka Patricka Swayzeho.

Smrt si ale odvedla třeba také neúnavného bojovníka za ideály demokracie a studentského vůdce z roku 1948 Josefa Lesáka. V květnu 1945 bojoval v ulicích. Po volbách v roce 1946 se stal nejmladším poslancem nově zvoleného parlamentu, jako odpůrce komunistické totality byl také ale prvním poslancem, kterého komunistický režim poslal na nucené práce. Strávil tu 29 let. Infarkt nepřežil bývalý jihokorejský prezident Kim Te-džung, který byl znám svou vstřícností vůči KLDR. V roce 2000 se dokonce stal laureátem Nobelovy ceny za mír díky zprostředkování prvního summitu s vůdcem Severní Koreje. Oči zavřel také český Oskar Schindler – evangelický farář Jan Jelínek, který se svou manželkou zachránil nejen během druhé světové války desítky lidských životů.

Úmrtí odkrojila velký kus pouze v tuzemsku legendární kapely Katapult. Dva dny po svých šedesátých narozeninách podlehl plicním onemocněním baskytarista skupiny proslulé otázkou „A co děti?“ Jiří Šindelář. Hudebník přezdívaný „Dědek“ měl ještě úplně poslední vystoupení s kapelou odehrát. Po půl druhém měsíci zasáhlo kapelu i úmrtí bubeníka Karla „Káši“ Jahna. V přerovské nemocnici zdolala rakovina další výraznou postavu české populární hudby Pavla Nováka. Posluchače si získal písněmi Pihovatá dívka, Vyznání nebo Jdou panenky trávou.

Tragédií nejen sportovní, ale hlavně lidskou byla smrt osmnáctiletého motokrosaře Michaela Špačka, který podlehl následkům zranění utrpěného při závodě. Zhaslo také velké fotbalové srdce legendy české kopané Františka Veselého. Sebevražedným skokem do kolejiště ukončil svou pozemskou cestu dvaatřicetiletý brankář německé fotbalové reprezentace a Hannoveru Robert Enke. Po jeho smrti vyšlo najevo, že světově uznávaný gólman s řadou úspěchů v kariéře trpěl depresemi v důsledku smrti své dvouleté dcery Laury.

Ve věku 106 let zesnula také nejstarší žijící obyvatelka Česka Marie Buzková. V 97 letech zemřela poslední přeživší pasažérka Titaniku, Angličanka Millvina Deanová, která na první plavbě slavné „nepotopitelné“ lodi z britského Southamptonu do New Yorku cestovala jako devítitýdenní kojenec, a byla tak tehdy nejmladší na palubě. Koncem května naposledy vydechl osmaosmdesátiletý Charles Donald Albury - jeden z pilotů letounu, který svrhl atomovou bombu na Nagasaki, a účastník mise, během níž Paul Tibbets o tři dny dříve shodil první atomovou bombu na Hirošimu.

Stále ještě v živé paměti mají jistě mnozí nedávný skon herečky s výrazem nevinně bezelstným - Mileny Dvorské.

Vzpomínková pieta na Jana Kaplického
Vzpomínková pieta na Jana Kaplického
Více fotek
  • Vzpomínková pieta na Jana Kaplického autor: Eva Kořínková, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/642/64180.jpg
  • Waldemar Matuška autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/938/93712.jpg
  • Claude Lévi-Strauss zdroj: portal.unesco.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1214/121366.jpg
  • Michael Jackson autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/718/71775.jpg
  • Jan Jelínek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1282/128137.jpg
  • Josef Lesák autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1018/101733.jpg
  • Kim Te-džung autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1055/105408.jpg
  • František Veselý autor: Jaroslav Hejzlar, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1206/120567.jpg
  • Charles Donald Albury autor: ČTK, zdroj: AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/910/90940.jpg
  • Milena Dvorská autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1322/132128.jpg