Pražské letiště zpřísnilo kontroly letů do USA

Praha – Letiště v pražské Ruzyni se přidalo k hlavním evropským leteckým uzlům a na žádost Spojených států zpřísnilo bezpečnostní opatření při odbavování cestujících, kteří směřují do USA. Důkladnější kontroly zavedla většina evropských letišť po pátečním pokusu o teroristický útok ze strany nigerijského mladíka. Ten se na palubě letadla směřujícího z Amsterodamu do Detroitu neúspěšně pokusil vyhodit do povětří palubu, kde se nacházelo téměř 300 osob.

U letů z Prahy do USA se dlouhodobě uplatňují přísnější bezpečnostní opatření než u linek do jiných zemí, uvedla Olga Jurková z tiskového oddělení letiště. Zpřísněná kontrola proto nemá mít výraznější vliv na délku odbavení těchto letů. V zimním letovém řádu má Praha přímou linku do Spojených států, kterou provozuje společnost Delta Air Lines. Dnes byl do Spojených států odbaven jeden let v 9:55 mířící do New Yorku.

Podle mluvčí letiště se vše obešlo bez komplikací. Z bezpečnostních důvodů zástupci nesdělili, jak dlouho mají zvýšená bezpečnostní opatření trvat, mělo by však jít pouze o několikadenní záležitost. Letadlo společnosti Delta Air Lines létá z Prahy do New Yorku pětkrát týdně, z Ruzyně startuje v 9:30 každý den kromě čtvrtka a soboty.

Video Vstup Marty Machkové
video

Vstup Marty Machkové

Americké úřady znepokojily informace, že páteční útočník patrně trhavinu připravil až na palubě letounu ze dvou látek, s nimiž úspěšně prošel předletovou kontrolou. Muž do Amsterodamu přicestoval z Nigérie, odkud pochází, a na letišti Schiphol strávil několik hodin v tranzitu. Nigerijské i nizozemské úřady ujišťují, že v Lagosu i v Amsterodamu se podrobil řádné bezpečnostní prohlídce.

Přísnější kontroly zavádí většina hlavních letišť

Na americkou žádost se zpřísňují bezpečnostní opatření také u spojů mířících do USA mimo jiné z Británie, Francie, Itálie, Nizozemska, Španělska, Švédska, Norska a Dánska. Jedná se zejména o ta, odkud létá větší množství linek právě do Spojených států. Například londýnské letiště Heathrow operativně zavedlo hned několik opatření.

„Zde startuje nejvíce spojů do Spojených států. Při odbavování začali kontroloři striktně vyžadovat pravidlo pouze 1 příručního zavazadla na palubu a také to, aby cestující, kteří nastupují do letadel mířících do Spojených států, procházeli ještě dodatečnou kontrolou. Na obou stranách Atlantiku jsou navíc pečlivěji kontrolovány seznamy cestujících,“ informoval z Londýna spolupracovník ČT Ivan Kytka.

Kanadské společnosti dokonce navrhují, aby pasažéři zaoceánských letů měli zakázáno zvedat se ze svých míst a manipulovat s příručním zavazadlem těsně před přistáním letadla.