Vzrůstající síla xenofobie a rasismu - jeden z hlavních symbolů roku 2009

Praha - Rok 2009 se do české historie vepíše jako moment, kdy se neonacisti poprvé ukázali v plné síle, a to žhářským útokem ve Vítkově. Cenu za to zaplatila rodina Sivákových – dvouletá Natálka skončila 20. dubna s popáleninami na osmdesáti procentech těla v nemocnici, odkud ji pustili až začátkem prosince. První podezření z útoku padlo na extremisty a nakonec se také potvrdilo. Vzrůstající síla xenofobie a rasismu se tak stala jedním z hlavních symbolů roku, nicméně až vítkovský útok donutil vládu a posléze i policejní složky rychle jednat. Kolem Vítkova se stále točila otázka, kdo přesně jsou žháři. Klíčová odpověď přišla o dva měsíce později, policie zatkla a obvinila z pokusu o vraždu čtyři mladé muže - všichni s napojením na pravicové radikály.

„Zmínila-li vláda existenci záznamu a podkladu od policie a podnětů a návrhů od jiných subjektů, je třeba konstatovat, že se o ně se soudem nepodělila,“ pokáral tehdy vládu předseda senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček.

Sebevědomí extremistům a skupinám hlásajícím touhu po čistém českém národu rostlo již od začátku roku. A jisté vítězství přišlo v březnu, kdy ministerstvo vnitra selhalo při argumentaci v návrhu na zrušení Dělnické strany. Strany, která má své sympatizanty i v řadách krajních neonacistů. Chabý a nepropracovaný návrh vlády Nejvyšší správní soud pohřbil a Dělnickou stranu nezrušil.

Vítězství extremistů znamenal i vysoký výsledek Dělnické strany v evropských volbách. Dělnická strana vůbec poprvé získala více než jedno procento hlasů a poprvé za to dostala zaplaceno. Od státu, který se tvářil, že ji chtěl zakázat. Extremisté na sebe před volbami upozornili mimo jiné i rasistickým předvolebním spotem Národní strany, v jehož úvodu uvádí: „Konečné řešení otázky cikánské, které předložila Národní strana, je návodem pro všechny evropské státy.“ Klip záhy po jeho uvedení odmítla v rámci předvolební kampaně vysílat Česká televize.

Úřady a soudy se tak dál přetahovaly o zákazy neonacistických pochodů. Policie se celý rok všemožně snažila zabránit střetům neonacistů s Romy - zabavovali se zbraně, fašistické symboly - již běžná výbava českých extremistů. Právě nacistická symbolika získala letos na oblibě i u vojáků. Symboly SS se objevily na přilbách vojáků v Afghánistánu - dva vojáci skončili na dlažbě a další dva vysocí důstojníci do vyřešení případu byli postaveni mimo službu. Nicméně to nebyl jediný problém s neonacismem v armádě – uniformu musel vrátit i voják, který cvičil radikály z teroristické organizace White justice - Bílá spravedlnost.

Tomáš Vandas

0„Považuji to za politický akt. Je to jednoznačně motivováno snahou zastrašit naše lidi, naše sympatizanty.“

Během roku na aktivitu extremistů zareagovala i policie, přitvrdila zejména v preventivní oblasti. Na konci října podnikla nebývalou razii, při níž nečekaně vytahovala přívržence neonacistů i z postelí. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil z nacistické propagandy 18 lidí. A zátah potvrdil, že čeští ultrapravicoví radikálové již dávno nejsou žádní amatéři.   

Politici a nejen oni se v téhle atmosféře chystali na oslavy pádu komunistické totality. Přišli ale i neonacisté a dvacet let dnů svobody odkrylo jejich karty naplno. Kopali do lidí, nadávali policistům. Na Národní třídě nechyběli ani členové Dělnické strany. Výsledek policejního zásahu? Zadrženo 48 osob, přičemž 32 z nich policisté podezírali z trestných činů útok na veřejného činitele nebo poškozování cizí věci. 

Anna Siváková, matka popálené Natálky

„Pokud chtějí odpuštění, tak ať jdou za ní a ať se jí podívají do očí, já prostě nedokážu odpustit nikomu z nich.“

Týden poté opustila Natálka nemocnici, nemluví a nyní se učí všechno znovu. Její rodina dostala nový dům. O šťastném konci se ale v tomhle případě mluvit nedá. Pravicoví extremisté v Česku neslábnou – ba naopak. A hned začátek roku napoví, jaký bude jejich osud. Vláda se totiž v lednu pokusí znovu uspět se zrušením Dělnické strany. A navíc si žháři z Vítkova vyslechnou od soudu svůj trest. 

Do Česka dokonce v dubnu zavítal i šéf rasistického hnutí Ku Klux Klan David Duke, který přijel na pozvání neonacistů přednášet. Nakonec skončil v policejní cele kvůli podezření z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv. Ještě téhož dne jej pozdě v noci policisté propustili a cizinecká policie mu uložila, aby opustil zemi.  

Je třeba připomenout, že již rok 2008 byl podle Bezpečnostní informační služby (BIS) pro české pravicové extremisty přelomový. Extremistické akce podle ní začaly mít relativně vysokou úroveň, pravicoví radikálové začali šířit své názory i mimo okruh svých sympatizantů. Neonacisté také podle BIS získali oficiální politickou reprezentaci v Dělnické straně. Rok 2009 tuto situaci jen potvrdil. Otázkou je, co nás čeká v roce příštím, kam až dokážou extremisté zajít…

Soud o rozpuštění Dělnické strany
Soud o rozpuštění Dělnické strany
Více fotek
  • Soud o rozpuštění Dělnické strany autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/689/68865.jpg
  • Čeští vojáci působící v Afghánistánu nosili na svých přilbách symboly nacistické SS. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1242/124154.jpg
  • Tomáš Vandas autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1167/116694.jpg
  • Zabavené věci extremistů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1047/104650.jpg
  • David Duke v doprovodu policistů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/830/82932.jpg