Na Silvestra se bude smět na ulicích popíjet

Praha - Na Silvestra se může v ulicích Prahy pít alkohol. Dovoluje to vyhláška, která v metropoli platí už rok a půl. Běžně je přitom požívání alkoholu zakázáno, a to hned na několika desítkách míst po celé metropoli. Město ji zavedlo hlavně kvůli vzrůstajícímu počtu bezdomovců, kteří opilí obtěžovali kolemjdoucí. Podobným způsobem zasahují proti pití alkoholických nápojů na veřejnosti mnohá města napříč celou republikou. Dlouhodobě ji plánuje například Brno, kde mají tamní radní návrh na stole a jednat o zákazu tak budou již po novém roce.

Národní třída, Hlavní nádraží, Anděl - to jsou některá z míst, kde bezdomovci denně popíjeli. Často dokonce i ve vestibulu metra. Nejen, že pak znečišťovali okolí, ale také žebrali. Právě kvůli nim zavedla v létě roku 2008 pražská radnice vyhlášku, která pití alkoholu na veřejnosti jednoduše zakazuje. Podle náměstka pražského primátova Blažka vyhláška splnila svůj účel a na veřejných prostranstvích, kde je vyhláškou zakázáno pít alkohol, se konzumace výrazně omezila. 

I přesto, že se za rok a půl situace zlepšila, upozorňují městští strážníci, že stále desítky lidí týdně vyhlášku nerespektují. Kolem 60 jich dokonce odvážejí na záchytku - opět jsou to hlavně lidé bez střechy nad hlavou. Popíjet na veřejnost se přitom nevyplatí, na místě totiž mohou strážníci udělit pokutu tisíc korun, ve správním řízení je to dokonce až 30 tisíc. Lidé se tak stáhli z centra a shromažďují se na odlehlejších místech, kde holdují alkoholu. 

Vyhláška má ale i výjimku. Dovoluje pít alkohol například na Staroměstském a Václavském náměstí, ale pouze během vánočních trhů a na Silvestra. Což ovšem podle vedení magistrátu neznamená, že je tolerováno povalování opilých jedinců po ulicích. 

Zákaz pití alkoholu na veřejnosti platí již v desítkách měst po celé zemi. Například v Kladně, Vsetíně, Jindřichově Hradci nebo Mladé Boleslavi či Šumperku. Některé radnice ale uvažují podobně jako Praha o výjimce na Silvestra.

Radnice si vyhlášku pochvalují všude

V Hradci Králové platí vyhláška, která zakazuje pití alkoholu na vybraných veřejných místech od května 2008, a magistrát si ji pochvaluje. Lidí s lahví alkoholu v ruce prý ubylo. Alkohol na Silvestra sice není dovolený, kontroly ale město nechystá. Stejně jako v Blansku, kde se v ulicích také nesmí pít. Vyhláška zde platí teprve půl roku a také tady s výjimkou na Silvestra nepočítají. Nicméně vedení města předpokládá, že strážníci budou shovívaví. 

Bez starostí můžou rozhodně slavit příchod nového roku obyvatelé moravského Uničova. Protialkoholická vyhláška sice omezuje konzumaci alkoholu v rámci olomouckého kraje např. v Zábřehu, Šumperku a Šterneberku. Mezi prvními městy, které vyhlášku přijaly, byl také Uničov.  Pokuty za silvestrovský přípitek na náměstí se tady zatím bát lidé nemusejí. Zákaz popíjení tam totiž začne platit, stejně jako v Karviné, opět od 2. ledna.

Pití alkoholu na veřejnosti
Pití alkoholu na veřejnosti