Na českých silnicích zemřelo letos nejméně lidí od roku 1989

Praha – Výsledky statistik dopravní policie překvapily. Policisté předběžně hlásí nejnižší počet mrtvých od roku 1989. Aut od té doby nepoměrně přibylo, jsou však bezpečnější, stejně jako některé nové silnice. Navíc pokles obětí oproti loňsku je mimořádný, činí více než 16 procent, tedy téměř 150 životů. Přesto policie pořád spokojena není: na vyspělé evropské země stále čeští řidiči ani zdaleka nemají.

Křivka smrti míří k naprostému rekordu, po loňských 992 obětech ke zhruba 840 mrtvým. Svůj díl na tom má i ředitel dopravní policie Leoš Tržil, který za dva roky ve funkci zná v počtu úmrtí jen statistický pokles. Loni se snížil počet úmrtí o deset procent, letos skoro o šestnáct. „Otázkou je, jaký ten vývoj bude při dopravních nehodách v dalším období, nedělám si iluzi, že těch šestnáct procent bude udržitelných,“ upozornil Tržil.

Z celkových statistik vyplývá, že průměr mrtvých na den se snižuje, nyní tato hodnota vykazuje číslo 2,3. Nejtragičtějším dnem je sobota, nejbezpečnějším pak střed týdne. „My jsme tím, že nešetříme každou nehodu, posílili i náš dohled nad silničním provozem, odhalili jsme daleko více dopravních přestupků, těch závažnějších,“ řekl Tržil.

Nejméně smrtelných nehod se stane na dálnicích

Patrné jsou i další trendy. Nejvýrazněji ubylo smrtelných nehod na suchu, naopak víc řidičů domů nedojelo na svých nočních cestách a také na náledí. Nejbezpečnější jsou dálnice. Dojde zde jen ke třem procentům ze všech smrtelných nehod, což znamená zhruba 25 zabitých. Oproti tomu nejvíce se umírá na silnicích nejnižší kvality. Na silnicích druhé a třetí třídy se ztratí téměř každý druhý život.

Pavel Kuchálik, mluvčí ÚAMK:

„V České republice je 106 nebo 107 mrtvých na milion, v celé Evropě se průměr pohybuje kolem osmdesáti mrtvých a v těch nejvyspělejších zemích se to číslo pohybuje kolem padesáti.“

Nejlépe si vede Jihomoravský kraj. Oproti loňskému roku se tu zachránilo o zhruba 60 životů víc, počet obětí klesl na necelých 150. Na opačném pólu je ve statistikách Praha a západ republiky, kde smrtelných incidentů přibylo.

Zatímco v drtivé většině údajů nejrůznější dopravní policejní statistiky letos příjemně překvapují poklesem, naopak jedna z nejrizikovějších kategorií, řízení pod vlivem alkoholu, se dál zhoršuje. Opilí řidiči tentokrát zabili o zhruba deset procent lidí víc než loni: skončilo kvůli nim předčasně už asi sto životů.