Lyžařská střediska po vánočním útlumu ožívají

Pec pod Sněžkou - Pokles teplot se promítnul na provozu většiny lyžařských areálů v Česku. Sněhová děla se rozjela naplno, a tak střediska lákají sportovce místy i na půl metru technického sněhu. Už v sobotu se rozjely vleky ve většině areálů a v tomto týdnu by se sezona měla rozjet naplno. Většina lyžařských středisek je v provozu, některá nabízejí lyžařům až 60 centimetrů technického sněhu. Krkonoše a Orlické hory zaznamenaly větší zájem lyžařů už o víkendu. Na sjezdovkách tady leží 30 až 40 centimetrů technického sněhu.

V Jizerských horách je v provozu osmdesát procent ze všech lyžařských středisek. Milovníci zimy se tady dočkají v průměru pětatřiceti centimetrů umělého sněhu, na Ještědu a Severáku leží půlmetrová pokrývka. Vyznavači běžeckého lyžování mají zatím však smůlu, protože přírodní sníh odtál a sněžná děla zasněžují jen sjezdovky.

Krušné hory a Šumava jsou připraveny na nadšené lyžaře

Na sportovní radovánky jsou momentálně nejlíp vybaveny Krušné hory. Na jejich sjezdovkách leží 10 až 60 centimetrů technického sněhu a v provozu je všech deset středisek.

I v jihočeských lyžařských areálech se sezona po tradičně slabším Štědrém dnu a oblevě rozjíždí naplno. Velký pokles teplot umožnil provoz sněžných děl a úpravu sjezdovek. V provozu jsou kromě Nových Hutí všechna střediska. Dobré podmínky k lyžování nabízejí i lyžařské areály Krušných hor. Naplno jedou vleky v okolí Božího Daru, na Klínovci leží šedesát centimetrů technického sněhu a všechna střediska jsou v provozu.

Střední Čechy nabízí tři skiareály

Sjezdovka Monínec na Příbramsku je nejnavštěvovanější a nejdelší ve středních Čechách, měří 1 200 metrů. Na svahu leží 60 centimetrů sněhu a denně se po něm projede průměrně 1 500 lyžařů. Lyžuje se od 9 do 16 hodin a ve frontě si počkáte maximálně 5 minut. Monínec je zároveň druhou nejdelší osvětlenou tratí v republice. Příznivci večerního lyžování si tak přijdou na své od 18 do 21 hodin. Na Silvestra ještě o hodinu déle a v tento den bude jízdenka platit i na snowtubing – jízdy na dráze v nafukovací gumě.

Ve skiareálu Padák v Příbrami se lyžuje na 30 centimetrech technického sněhu. V provozu je i svah v Chotouni u Prahy – tady uměle nasněžili místy až 70 centimetrů. Obě střediska si stěžovala na úbytek návštěvníků ve sváteční dny. Nyní se lidé začínají vracet. Naopak na níže položeném Šibeničním vrchu u Mnichovic se kvůli výraznému oteplení místo lyžařů prohánějí kozy. Podle provozovatelů ale bude stačit jedna noc s nižšími teplotami, aby mohli svah zasněžit a vlek znovu rozjet.