Napočtvrté soud potrestal lupiče, nerozhodl ale naposledy

Praha - Pražský městský soud dnes uložil Jiřímu Janků a Vojtěchovi Ficzovi pětiletý a šestiletý trest vězení za to, že v květnu 2003 přepadli osmadvacetiletého obchodníka, kterému chtěli ukrást peníze. Muži měli oběť postřelit, a způsobit mu tím těžkou zdravotní újmu. Podle soudu, který se případem zabýval již počtvrté, se muži dopustili loupeže. Předchozí senát Fizca třikrát osvobodil a Janků uznal vinným nejprve z pokusu vraždy, později z ublížení na zdraví. Odvolací soud však kauzu pokaždé vrátil k doplnění dokazování.

Případ ale stále není u konce. S dnešním rozsudkem není spokojená ani jedna ze zúčastněných stran. Státní zástupce i oba obžalovaní se odvolali proti výroku o vině i proti uloženému trestu. Kauzou se tak bude muset opět zabývat pražský vrchní soud.

Jiří Janků o svém postřelení:

0„V ruce měl pistoli a na zemi jsem viděl kaluž krve. Měl jsem na sobě masku, když viděl, že chci proběhnout okolo něj, namířil na mě a v tom jsem ucítil náraz do prsou. Klekl jsem si na kolena a hned jsem dostal druhou do krku. Omdlel jsem a později se vyplazil ven.“

Obžaloba tvrdí, že Ficzu a Janků se v květnu 2003 v úmyslu získat majetkový prospěch pokusili zavraždit obchodníka, který nad ránem vycházel ze svého karlínského bytu. Maskovaný Ficzu prý na muže čekal v přízemí domu, vystřelil po něm nelegálně drženou pistolí a zasáhl ho do pravého kolena a pravého boku. K obchodníkovi, který upadl, poté údajně přiskočil Janků a nastříkal mu do obličeje pepřový sprej. Napadenému muži se ale podařilo vytáhnout revolver a pětkrát vystřelit, přičemž zasáhl Janků do krku a do hrudníku. Podle spisu pak oba obžalovaní z místa činu utekli, aniž obchodníkovi vzali peníze, které měl v době přepadení u sebe.

Podle předsedy senátu Bohuslava Horkého se událost stala v podstatě tak, jak ji popsala obžaloba. Muži však podle něj nechtěli obchodníka zabít. „Pokud by to chtěli udělat, měli k tomu příležitost,“ uvedl. Podle něj velmi mírné tresty uložil mužům kvůli tomu, že se údajný trestný čin stal již před více než šesti lety a soudní líčení trvá nepřiměřeně dlouho.

Jiří Janků
Jiří Janků